Jednou vetou

Talianske strany M5S a LN dosiahli dohodu o podobe novej vlády

Carlo Cottarelli

foto: TASR/AP

Talianske protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN) dosiahli vo štvrtok dohodu o podobe spoločnej vlády. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na zdroje blízke M5S.

Predsedom novej koaličnej vlády sa podľa nich má stať Giuseppe Conte, teda pôvodný kandidát na tento post, ktorého si uvedené strany vybrali. Conte, 53-ročný univerzitný profesor práva, iba uplynulú nedeľu vrátil prezidentovi Sergiovi Mattarellovi poverenie na zostavenie vlády.

V Španielsku hrozí vyslovenie nedôvery vláde premiéra Rajoya

Súčasný designovaný premiér, ekonóm Carlo Cottarelli, sa má údajne ešte tento večer dostaviť na konzultácie s Mattarellom. Ten ho začiatkom týždňa požiadal, aby sa pokúsil vytvoriť vládu technokratov, ktorá by Taliansko doviedla k predčasným voľbám.

Podľa spoločného vyhlásenia lídrov M5S a LN, Luigiho Di Maia a Mattea Salviniho, z ktorého citovala agentúra AP, boli dosiahnuté „podmienky pre vznik politickej vlády“.

Predošlý pokus o zostavenie vlády M5S a LN, ktorú mal viesť Conte, stroskotal na nesúhlase Mattarellu s obsadením postu ministra hospodárstva euroskeptikom Paolom Savonom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia