Talianski študenti sa búria proti návrhom týkajúcim sa rezortu školstva

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Študenti v 50 mestách Talianska protestovali v piatok proti plánom vlády týkajúcim sa školstva, informovala v sobotu agentúra AP. Išlo o prvú vlnu nepokojnosti s novou talianskou populistickou vládou, dodala AP.

Študenti kritizovali nedostatok finančných prostriedkov na učebnice, dopravu a opravy školských budov, z ktorých mnohé v dôsledku znižovania výdavkov na školstvo v uplynulých rokoch neprešli modernizáciou.

Študenti tiež protestovali proti návrhu, aby deti cudzincov narodené v Taliansku mali právo získať občianstvo automaticky, a nie až po dovŕšení 18. roku.

Francúzsko a Taliansko začali odstraňovať palivovú škvrnu v Stredozemnom mori

Agentúra AP informovala, že asi 3000 študentov v Ríme ukončilo svoj protest pred ministerstvom školstva, kde sa chceli stretnúť s príslušným ministrom – ten k nim však nevyšiel. V Turíne zasa pálili bábky s podobizňami podpredsedov vlády Mattea Salviniho a Luigiho Di Maia.

Kým Salviniho študentské protesty rozhnevali a z ich podnecovania obvinil „rôzne centrá“ a niektorých stredoškolských učiteľov, minister hospodárstva a práce Di Maio reagoval vyhlásením, že dvere jeho ministerstva „sú otvorené“.

Stredoškoláci si vyskúšali, ako funguje Európsky parlament

Taliansky parlament nedávno schválil vládny plán výdavkov, ktorý ráta so zavedením novej dávky pre ľudí v hmotnej núdzi, dôchodkovou reformou, či novou rovnou daňou. Ide o sľuby súčasnej vlády z predvolebnej kampane.
Dnešných päť rôznych sadzieb (od 23 po 43 percent) pre zdaňovanie príjmov fyzických osôb sa má v Taliansku zjednotiť pod jednu 20-percentnú sadzbu. Firmy by z príjmu po novom mali odvádzať 15-percentnú daň.

Súčasťou vládnych návrhov je aj zníženie veku odchodu do dôchodku, čím by sa malo uvoľniť 400.000 pracovných miest pre mladých Talianov.

Môže vás zaujímať

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii