Jednou vetou

Taliansko bude mať novú vládu. Ovplyvní to Európu?

Carlo Cottarelli prichádza na tlačovú konferenciu po stretnutí s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom 28. mája 2018 v Ríme.

Foto: TASR

Po páde plánovanej populistickej koalície v Taliansku dostal v pondelok poverenie na zostavenie vlády v krajine ekonóm Carlo Cottarelli. Informuje o tom agentúra DPA.

Prezident Sergio Mattarela oficiálne udelil bývalému vysokopostavenému činiteľovi Medzinárodného menového fondu (MMF) i talianskej centrálnej banky mandát na zostavenie dočasnej vlády, ktorá by krajinu doviedla k novým voľbám. K udeleniu mandátu došlo po zhruba hodinovej konzultácii.

Dezignovaný taliansky premiér podľa agentúry AP uviedol, že v prípade, ak sa mu nepodarí vyhrať v hlasovaniach o dôvere, sa voľby uskutočnia po auguste.

Čítajte viac: Vývoj v Taliansku predstavuje obrovské riziko, verme v zdravý rozum

Dezignovaný premiér Giuseppe Conte predtým po štyroch dňoch vrátil prezidentovi mandát na sformovanie kabinetu, ktorý chceli vytvoriť protiimigračná Liga Severu (LN) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S). Jeho rozhodnutie zrejme súvisí s nesúhlasom prezidenta, aby sa ministrom financií stal euroskeptik Paolo Savona.

Šéf LN Matteo Salvini následne v nedeľu večer deklaroval koniec snáh o zostavenie novej vlády s M5S. Líder M5S Luigi Di Maio obvinil zo stroskotania tvorby novej vlády Mattarellu a „finančnú loby“. V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RAI dokonca žiadal začatie procesu odvolania prezidenta z funkcie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia