Jednou vetou

Taliansko chce od EÚ na koordinovanie migrácie krízovú jednotku

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Európska únia by mala zriadiť "krízovú jednotku", ktorá by koordinovala rozdelenie migrantov prichádzajúcich cez Stredozemné more medzi niekoľko jej členských štátov. Navrhol to vo štvrtok taliansky premiér Giuseppe Conte.

Podľa svojich slov na túto myšlienku prišiel po tom, ako musel pred niekoľkými dňami osobne presvedčiť ďalšie štáty Únie, aby migrantov prijali, informovala agentúra DPA.

„To, čo sa v nedeľu udialo, by sa malo stať normou, aby sme (v takejto situácii) už viac neboli odkázaní na telefonické hovory s partnermi, ale riadili to prostredníctvom krízového kabinetu alebo výboru pod záštitou Európskej komisie,“ povedal Conte pre taliansky denník Il Fatto.

Britské banky a poisťovne sa musia pripraviť na tvrdý brexit

Conte presvedčil v priebehu nedele a pondelka Francúzsko, Maltu, Nemecko, Španielsko, Portugalsko a Írsko, aby prevzali časť z celkovo 450 migrantov zachránených z rybárskej lode neďaleko talianskeho ostrova Linosa.

Spolu s rozhovorom s premiérom Il Fatto zverejnil výňatok listu zo 17. júla, adresovaného predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi a predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. V ňom Conte svoj návrh rozvádza podrobne.

„Čo najskôr by sme mali vytvoriť ‚krízovú jednotku‘, ktorej úlohou bude koordinácia spoločných a komplementárnych opatrení členských štátov,“ uvádza sa v liste. Predseda talianskej vlády v ňom spresnil, že táto jednotka by mala pomôcť najmä pri identifikovaní „prístavov, kde sa (migranti) vylodia, a krajín pripravených prijať tieto zachránené osoby“. Hovorkyňa premiéra obsah listu potvrdila.

V Nemecku zadržali Sýrčana podozrivého z členstva v Islamskom štáte

Európska komisia v pondelok privítala rozhodnutie šiestich členských štátov EÚ prijať časť migrantov zachránených z rybárskej lode v Stredozemnom mori. Zároveň však varovala, že takéto ad hoc riešenia, aké navrhol Conte, nebudú dlhodobo fungovať.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie