Jednou vetou

Taliansko povolalo egyptského veľvyslanca v súvislosti s vraždou študenta

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Taliansky minister zahraničných vecí Enzo Moavero povolal v piatok na konzultácie egyptského veľvyslanca v súvislosti s kauzou záhadnej vraždy talianskeho študenta Giulia Regeniho v Egypte. Káhiru vyzval, aby rešpektovala svoj záväzok, prípad rýchlo vyriešila a vinníkov potrestala. Informovala o tom agentúra Reuters.

Telo 28-ročného postgraduálneho študenta Regeniho našli v Egypte v roku 2016. Napriek niekoľkomesačnej spolupráci egyptskej a talianskej prokuratúry v súvislosti s týmto činom nikoho neuväznili ani neobvinili.

Vo zverejnenom vyhlásení minister uviedol, že chce vo vyšetrovaní prípadu vidieť reálny pokrok. Dodal, že v Ríme pociťujú „silné znepokojenie“ nad vedením vyšetrovania.

Vo vyhlásení francúzskeho rezortu diplomacie sa tiež uvádza, že egyptský veľvyslanec Moaveru ubezpečil, že odhodlanie Káhiry „vniesť svetlo do prípadu nemôže byť spochybňované“. Veľvyslanec dodal, že egyptskí vyšetrovatelia sú napriek „ťažkostiam, s ktorými sa stretli“, odhodlaní vo vyšetrovaní pokračovať.

Putin a Macron diskutovali aj o Ukrajine a Sýrii

Taliansko – frustrované z nedostatočného pokroku vo vyšetrovaní – budúci týždeň začne vyšetrovať najmenej dvoch členov egyptskej bezpečnostnej služby na základe podozrení z účasti na zmiznutí Regeniho, uviedli vo štvrtok zdroje z prostredia súdu.

Regeniho rodina a talianske médiá obviňujú z mučenia a vraždy študenta práve egyptské bezpečnostné sily. Tie akúkoľvek účasť na zločine odmietajú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia