Jednou vetou

Taliansko preveruje, či dcéru diplomata KĽDR donútili vrátiť sa do vlasti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Taliansko vyšetruje, či 17-ročnú dcéru bývalého severokórejského diplomata pôsobiaceho v Ríme nútene vrátili do Pchjongjangu po tom, čo zmizli obaja jej rodičia. V stredu to oznámil taliansky minister zahraničných vecí Enzo Moavero Milanesi. Vysvetlenie, čo sa s dievčaťom stalo, žiadajú zákonodarcovia a aktivisti za ľudské práva. Rodičia údajne prebehli "na druhú stranu".

Bývalý diplomat Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v Londýne Tchä Jong-ho, ktorý v roku 2016 ušiel do juhokórejského Soulu, povedal v utorok novinárom, že tínedžerku nútene poslali naspäť do Severnej Kórey – skôr, ako sa stihla stretnúť s rodičmi. Tí sa skrývajú od novembra, doplnila tlačová agentúra AP. Tchä dodal, že informácia pochádza od neidentifikovaného priateľa v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjang.

Bývalý diplomat KĽDR sa domnieva, že Kim Čong-un sa jadrových zbraní nevzdá

Minister zahraničných vecí Maovero Milanesi vyhlásil, že „robia všetko potrebné preverovanie“ a že jeho ministerstvo „záležitosť sleduje“. Prípad označil za „citlivý“ a uviedol, že záležitosť sledujú aj príslušné talianske „služby“. Tento termín Rím používa často, keď má na mysli tajné služby.

Špionážna agentúra v Južnej Kórei minulý mesiac informovala zákonodarcov, že úradujúci veľvyslanec Severnej Kórey v Taliansku Čo Song-gil s manželkou sa začali od novembra ukrývať, keďže jeho diplomatická misia sa blížila ku koncu.

Trump: V súvislosti s denuklearizáciou KĽDR sa nie je kam ponáhľať

Miesto, kde sa Čo Song-gil s manželkou zdržiavajú, nie je známe a Taliansko len oznámilo, že Čo nepožiadal o azyl. Juhokórejské médiá však priniesli správy, že Čo je pod ochranou talianskej vlády. Talianska štátna televízia uviedla, že dcéra manželov počas pobytu v Taliansku navštevovala strednú školu.

Štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí Manlio Di Stefano povedal, že ak sa ukáže, že Čoova dcéra „bola unesená severokórejskou tajnou službou v Taliansku, bude to prípad s bezprecedentnou závažnosťou“. Hovorca organizácie Amnesty International v Ríme Riccardo Noury označil prípad za mimoriadne znepokojujúci.

Ministerstvo Maovera Milanesiho neskôr vydalo vyhlásenie, že severokórejská ambasáda v Ríme ho 5. decembra informovala, že dcéra žiadala, aby mohla ísť za starými rodičmi do Severnej Kórey, a že sa tam vrátila 14. novembra v sprievode zamestnancov ambasády.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína