Jednou vetou

Taliansko: Prezident a stranícki lídri sa budú opäť radiť o povolebnej situácii

Tri bilbordy adresované bývalému talianskemu premiérovi a lídrovi strany Vpred Taliansko Silviovi Berlusconimu po zverejnení predbežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku, rozostavané pred Koloseom v Ríme 5. marca 2018

foto: TASR/AP

Taliansky prezident Sergio Mattarella si predvolal lídrov tamojších politických strán na ďalšie konzultácie ohľadne možností, ako vytvoriť novú vládu po nerozhodných parlamentných voľbách, od ktorých uplynuli už dva mesiace.

Podľa štvrtkového vyhlásenia kancelárie prezidenta, o ktorom informovala agentúra AP, sú najnovšie stretnutia s Mattarellom naplánované na pondelok, hoci doterajších päť kôl rokovaní neprinieslo „žiadnu vyhliadku na vytvorenie väčšinovej vlády“. Posledné kolo, ktoré sa týkalo spoločného vládnutia populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) a stredoľavicovej Demokratickej strany (PD), išlo „do stratena“, uviedol Kvirinálsky palác.

V správach, na ktoré poukázala AP, sa naznačuje, že Mattarella by sa mohol uchýliť k vymenovaniu „vlády zmieru“, aby dočasne viedla Taliansko a prijala nový štátny rozpočet, kým sa neuskutočnia nové voľby v roku 2019.

Prezidentská kancelária však vyhlásila, že účelom jednodňových konzultácií v pondelok bude preskúmať, či majú politické strany ešte „iné vyhliadky na vytvorenie väčšinovej vlády“.

Líder M5S Luigi Di Maio uplynulý pondelok na Facebooku uviedol, že v záujme vyriešenia povolebného patu by Taliani mali ísť opäť k volebným urnám už v júni. Oslovil tiež lídra konzervatívneho bloku Mattea Salviniho, aby obaja spolu vyzvali prezidenta Mattarellu na okamžité rozpustenie parlamentu, čo by umožnilo konanie volieb v júni.

Zastupujúci predseda PD Maurizio Martina sa podľa štvrtkovej správy agentúry APA vyjadril, že zvažované rokovania s M5S považuje za „uzavretú kapitolu“. Potvrdil tak zlyhanie posledného pokusu o vytvorenie novej talianskej vlády.

Parlamentné voľby v Taliansku zo 4. marca priniesli najväčší úspech protisystémovému M5S a stredopravicovej koalícii, ktorej súčasťou je euroskeptická Liga Severu a strana expremiéra Silvia Berlusconiho. Ani jeden subjekt však nezískal v parlamente absolútnu väčšinu. Líder M5S Luigi Di Maio odmietol byť súčasťou vlády, v ktorej by bol aj Berlusconi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia