Jednou vetou

TALIANSKO: Skutočný počet obetí môže byť dvakrát vyšší

Pracovníci pohrebných služieb pred cintorínom v talianskom Bergame, v utorok 17. marca 2020.

foto: SITA, AP, Luca Bruno

Do oficiálnych údajov sa počítajú len úmrtia v nemocniciach. Mnohí ľudia však zomierajú doma, prípadne v domovoch dôchodcov.

Skutočný počet obetí ochorenia COVID-19, spôsobovaného novým koronavírusom, môže byť aj viac ako dvakrát vyšší ako ten, ktorý udávajú talianske úrady. Ukazuje to štúdia talianskeho analytického centra InTwig, ktorú vo štvrtok zverejnil denník L’Eco di Bergamo.

Autori štúdie pomocou zberu a podrobného štúdia verejne dostupných dát zistili, že v provincii Bergamo, ktorú epidémia koronavírusu postihla vôbec najťažšie v rámci Talianska, nezomrelo na COVID-19 za mesiac marec 2 060, ale v skutočnosti až 4 500 ľudí.

Rozdiel medzi oficiálnymi a skutočnými číslami je daný tým, že do oficiálnych údajov sa počítajú len úmrtia v nemocniciach, zatiaľ čo mnohí ľudia, najmä tí najstarší, zomierajú doma, či v domovoch dôchodcov.

V Taliansku podľa oficiálnych údajov doteraz zomrelo na COVID-19 už vyše 13-tisíc ľudí, pozitívne testy na koronavírus malo takmer 111-tisíc osôb. Celosvetovo sa nákaza koronavírusom potvrdila už u vyše 950-tisíc ľudí, viac ako 48-tisíc z nich zomrelo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia