Jednou vetou

Taliansko údajne pripravuje stiahnutie vojakov z Afganistanu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Taliansko, štvrtý najväčší prispievateľ do misie NATO v Afganistane, pripravuje stiahnutie svojich síl z tejto krajiny v priebehu nadchádzajúcich 12 mesiacov. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z talianskeho ministerstva obrany.

Podľa zdrojov z rezortu obrany citovaných agentúrou ANSA ministerka obrany Elisabetta Trentaová vyzvala velenie armády, aby „zvážilo začatie plánovania stiahnutia“ v 12-mesačnom časovom pláne. Ministra zahraničných vecí Enza Moavera Milanesiho a koaličnú pravicovú Ligu Severu však tieto informácie prekvapili.

„Teraz o tom počujem,“ povedal Moavero Milanesi počas návštevy Jeruzalema. „Nerozprávala o tom so mnou,“ dodal s odkazom na Trentaovú. Zdroje z Ligy Severu uviedli, že v tejto chvíli sa neprijalo žiadne rozhodnutie, ide len o posúdenie možného stiahnutia zo strany zodpovednej ministerky.

Počet migrantov v roku 2018 poklesol o viac ako 80 percent

Trentaová patrí k inej vládnej strane, protisystémovému Hnutiu piatich hviezd (M5S), ktoré je dlhodobo kritické k vysielaniu vojakov do zahraničia. „Stiahnutie vojakov…je skvelá informácia. Dlho som sa usiloval o dosiahnutie tohto cieľa a celé hnutie bojovalo so mnou,“ konštatoval na Facebooku jeden z lídrov M5S Alessandro Di Battista.

Vojenská misia v Afganistane sa môže stať ďalším zdrojom nezhôd medzi M5S a Ligou Severu, koaličnými partnermi, ktorí už vedú kampaň pred májovými voľbami do Európskemu parlamentu. V misii NATO Rozhodná podpora je v Afganistane do 17.000 vojakov vrátane 8500 z USA, 1300 z Nemecka, 1100 z Británie a 900 z Talianska, pripomína DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia