Jednou vetou

Taliansko udelí občianstvo Egypťanovi, ktorý upozornil na únos autobusu

Policajti a hasiči zasahujú pri vraku autobusu na ceste pri talianskom meste Miláno 21. marca 2019. Vodič autobusu, ktorý prevážal školákov, zastavil na ceste. Cestujúcim prikázal vystúpiť, vozidlo polial benzínom a zapálil, uviedli talianske úrady. Vodičom bol taliansky občan senegalského pôvodu, ktorého polícia okamžite zadržala.

foto: TASR/AP

Taliansky minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini v utorok povedal, že Taliansko udelí občianstvo 13-ročnému egyptskému chlapcovi Rámímu Šihátovi, ktorý minulú stredu počas únosu školského autobusu jeho vodičom prvý zalarmoval políciu. Informovala o tom v utorok agentúra ANSA.

Salvini pôvodne povedal, že potrebuje preveriť záznamy v registri trestov Rámího otca predtým, ako bude uvažovať nad udelením občianstva jeho synovi. Agentúra ANSA informovala, že Salvini v pondelok udelenie občianstva vylúčil, pretože Rámího blízky príbuzný mal záznam v registri trestov.

Rámího otec bol v minulosti obvinený z vlámania, porušenia migračných zákonov a nepravdivých tvrdení, že je štátny úradník, informovala agentúra DPA. Odsúdený však podľa DPA nebol.

Ukrajina zamietla talianskemu novinárovi vstup do krajiny

Taliansky minister spravodlivosti Alfonso Bonafede v utorok podľa agentúry ANSA povedal, že chlapcovi by aj napriek tomu mali udeliť občianstvo.

Salvini v utorok uviedol, že v prípade „významných a odvážnych činov je možné obísť zákony“, čím mal podľa ANSA na mysli talianske zákony o štátnom občianstve, ktoré cudzincom narodeným v Taliansku povoľujú žiadať o občianstvo, až keď dosiahli vek 18 rokov.

Salviniho podľa ANSA k udeleniu občianstva pre Rámího dotlačil Luigi Di Maio, ktorý takisto zastáva funkciu vicepremiéra.

K únosu autobusu, v ktorom sa viezlo 51 školákov a ich dospelý sprievod, došlo minulú stredu neďaleko Milána. Vodič senegalského pôvodu ho chcel podpáliť.

Taliansky prokurátor nevylučuje teroristický motív vodiča školského autobusu

Rámímu sa podarilo privolať pomoc z telefónu, ktorý ukryl pred vodičom. Ten v unesenom autobuse prikázal pozbierať všetky mobily a spútal dvoch učiteľov telesnej výchovy.

Rámí Šiháta „riskoval svoj život, aby zachránil spolužiakov“, napísal po únose na Facebooku Di Maio a dodal že požiada talianskeho premiéra o udelenie občianstva chlapcovi za mimoriadne zásluhy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia