Jednou vetou

TALIANSKO: Vláda začne uvoľňovať prísne opatrenia od 4. mája

Benátky, začiatok februára 2020

foto: SITA, AP,Luigi Costantini

Školy však ostanú zatvorené až od septembra.

Taliansko predstavilo plán na uvoľnenie prísnych opatrení zavedených pred siedmimi týždňami s cieľom zamedziť šíreniu koronavírusu. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že opatrenia uvoľnia od 4. mája. Ľudia už budú môcť napríklad v malých počtoch navštíviť svojich príbuzných. Parky, stavby a továrne opäť otvoria, avšak školy začnú s vyučovaním až od septembra.

Obyvatelia budú môcť znovu cestovať aj v rámci vlastných regiónov, nie však do iných. Opäť sa budú konať pohreby, avšak zúčastniť sa na nich bude môcť maximálne 15 ľudí. Profesionálni športovci môžu od 4. mája pokračovať v individuálnych tréningoch, bary a reštaurácie môžu vydávať jedlo kupujúcim, teraz sú povolené výlučne donášky. V normálnom režime by však mali, podobne ako kaderníctva či salóny krásy, fungovať až od 1. júna.

V ďalšej fáze plánuje vláda od 18. mája povoliť otvorenie ďalších maloobchodných prevádzok, múzeí či knižníc. Pokračovať budú môcť opäť aj skupinové tréningy športových tímov.

Zmeny prichádzajú po tom, čo Taliansko zaznamenalo najnižší denný nárast úmrtí osôb s ochorením COVID-19. V nedeľu pribudlo 260 nových úmrtí, čo je najmenej od 14. marca. Celkovo v krajine registrujú 26 644 mŕtvych, čo je najviac v Európe. Taliansko doteraz potvrdilo 197 675 prípadov koronavírusu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia