Jednou vetou

Taliansko vylúčilo vojenskú intervenciu v líbyjskom konflikte

Ilustračné foto.

Foto: TASR/AP

Taliansko nemá v úmysle použiť vojenskú silu a zasiahnuť do konfliktu v Líbyi. Vyhlásil to vo štvrtok taliansky vicepremiér a líder strany vládnucej koalície Luigi Di Maio, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Jeho výrok prichádza v čase pokračujúcich vražedných zrážok medzi Chalífom Haftarom – veliteľom samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) – a milíciami podporujúcimi vládu v Tripolise, ktorú uznala OSN.

„Absolútne vylučujeme akúkoľvek vojenskú intervenciu v Líbyi – dnes či kedykoľvek -, rovnako ako vylučujeme akúkoľvek možnú podporu, hoci aj nepriamu, iným krajinám. Taliansko s vládou, ktorej sme my (Hnutie piatich hviezd – M5S) súčasťou, takéto chyby už nezopakuje,“ uviedol Di Maio.

Vicepremiér tým narážal na rok 2011, keď nálety vzdušných síl NATO pomohli povstaniu proti bývalému líbyjskému vodcovi Muammarovi Kadáfímu a viedli k jeho zvrhnutiu, zanechali však krajinu v rozvrate a chaose. V súčasnosti má Líbya najmenej dve konkurenčné vlády – jednu so sídlom v Tripolise a s podporou OSN, ďalšiu so sídlom v Tobruku, ktorá je spojená s Haftarom.

Guterres nalieha na okamžité zastavenie vojenských akcií v Líbyi

Haftar minulý týždeň spustil ofenzívu proti Tripolisu, čo vyvolalo medzinárodné znepokojenie zo zhoršenia krízy v tejto na ropu bohatej severoafrickej krajine, ktorá je zároveň významným bodom ilegálnej migrácie do Európy. Podľa denníka La Repubblica sa taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok tajne stretol s Haftarovými vyslancami, ktorých požiadal, aby ofenzívu zastavili.

Taliansko je bývalým koloniálnym vládcom Líbye a zároveň členskou krajinou EÚ najviac vystavenou migrácii začínajúcej sa na líbyjských brehoch. Taliansko má v Líbyi vojenskú misiu pozostávajúcu z približne 400 príslušníkov, ktorí tam vykonávajú prevažne výcvikovú činnosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia