Jednou vetou

Taliansko zablokovalo Bannonove plány na akadémiu pre populistických vodcov

Bývalý hlavný stratég Bieleho domu a niekdajší šéf predvolebnej kampane Donalda Trumpa, Stephen Bannon, odchádza po vypovedaní pred kongresovým výborom 16. januára 2018 vo Washingtone

Foto: TASR/AP

Talianske ministerstvo kultúry zrušilo prenájom stredovekého kláštora neďaleko Ríma, ktorý mal slúžiť ako sídlo akadémie pre budúcich populistických politických lídrov.

Agentúra Reuters, ktorá o tom informovala, spresnila, že založenie takéhoto inštitútu bolo súčasťou plánov bývalého poradcu Bieleho domu Steva Bannona na ďalšie šírenie jeho nacionalistickej a populistickej politiky v celej Európe.

Čína musí prestať narúšať suverenitu susedných štátov, varovali USA

Talianske ministerstvo odôvodnilo svoje rozhodnutie rôznymi porušeniami ustanovení zmluvy o prenájme, ktorých sa dopustil inštitút Dignitatis Humanae.

Inštitút podľa ministerstva nezaplatil okrem toho ani poplatky za užívanie kláštora Trisulti, vyplývajúce z koncesného práva, a neposkytuje ani peniaze na údržbu vyše 800-ročnej budovy.

„Iniciovať odstúpenie od zmluvy o prenájme bolo v skutočnosti našou povinnosťou,“ povedal Gianluca Vacca, zástupca ministerstva kultúry a člen Hnutia piatich hviezd (M5S).

Zakladateľ inštitútu Benjamin Harnwell odmietol všetky tvrdenia talianskeho ministerstva a vyhlásil, že bude bojovať o zotrvanie inštitútu v kláštore.

Saudská Arábia Iránu: Čo je veľa, to je veľa

Podľa Reuters Bannon pomohol získať finančné prostriedky pre vznik tohto inštitútu. Vlani v septembri Harnwell pre Reuters povedal, že Bannon mu pomáhal aj vytvoriť učebný plán na prípravu budúcich vodcov z prostredia katolíckej krajnej pravice.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia