Jednou vetou

Taliansky minister vnútra Salvini chce s kolegami z EÚ „rokovať, nie sa hádať“

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Matteo Salvini, líder krajne pravicovej strany Liga Severu (LN) a minister vnútra v novej talianskej vláde, chce tesne spolupracovať so svojimi partnermi v EÚ, ale nezmení svoj postoj k prisťahovalectvu. Uviedol to v sobotu v rozhovore pre agentúru ANSA.

Agentúra DPA informovala, že Salvini v nedeľu odcestuje na ostrov Sicília na juhu Talianska, ktorý je pre veľkú časť ilegálnych prisťahovalcov vstupnou bránou do Európy.

„Je to naša hranica,“ povedal Salvini o sicílskom pobreží. Vyhlásil tiež, že chce „zlepšiť dohody, od ktorých závisia osudy tisícov zúfalých ľudí“. Spresnil, že je to „v ich i našom záujme“.

Sánchez je prvým španielskym premiérom, ktorý neprisahal na Bibliu a kríž

Reformám azylových zákonov EÚ má byť venované rokovanie ministrov vnútra EÚ, ktoré sa bude konať v utorok v Luxemburgu. Podľa DPA zatiaľ nie je isté, že sa na ňom zúčastní aj Salvini. Rokovanie ministrov vnútra EÚ totiž časovo koliduje s hlasovaním talianskeho Senátu o dôvere novej vláde. Toto hlasovanie sa však považuje skôr za formalitu.

Niekoľko hodín pred oslavným mítingom svojej strany v Ríme Salvini okrem iného uviedol, že niet dôvodu mať obavy z novej talianskej koaličnej vlády, ktorú okrem LN tvorí aj protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S).
„Čo mám povedať tým, ktorí sa boja tejto vlády? Sme elegantní, usmievaví, demokratickí,“ vyhlásil. Dodal, že s ministrami vnútra EÚ „chce rokovať, nie sa hádať“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia