Jednou vetou

Taliansky premiér navštívil Líbyu, stretol sa s predsedom OSN podporovanej vlády

Giuseppe Conte

foto: TASR/AP

Predseda medzinárodne uznávanej líbyjskej vlády národnej jednoty Fájiz Sarrádž sa v nedeľu v Tripolise stretol s talianskym premiérom Giuseppem Contem. Informovala o tom agentúra AP.

Politici sa porozprávali o poslednom vývoji v Líbyi, uviedol tlačový úrad vlády so sídlom v Tripolise. Sarrádž Conteho poinformoval o opatreniach v oblasti hospodárskej a bezpečnostnej reformy prijatých jeho vládou. Conte zasa v mene Talianska zopakoval podporu jeho vláde podporovanej OSN, národnému zmiereniu a ekonomickým reformám v tejto severoafrickej krajine.

Taliansky premiér Conte chce s EK rokovať o rozpočte až do dosiahnutia dohody

Taliansko, bývalá koloniálna veľmoc, ktorá má v Líbyi svoje záujmy v oblasti plynu a ropy a takisto sa pokúša zastaviť pašovanie migrantov z líbyjského pobrežia cez Stredozemné more do Európy, zorganizovalo v novembri konferenciu s cieľom zmierenia líbyjských znepriatelených frakcií.

V Líbyi sa sporia o moc dve vlády: Sarrádžova sídliaca v Tripolise a iná vláda zasadajúca v meste Tobruk. O moc v krajine zápasia aj desiatky polovojenských organizácií.

Taliansky premiér Conte predstaví nový návrh rozpočtu

Líbyu, s bohatými prírodnými zásobami ropy, sužujú bezprávie a vláda polovojenských oddielov od roku 2011, keď v povstaní prišiel o život diktátor Muammar Kaddáfí. V dôsledku chaosu sa z tejto severoafrickej krajiny stal zároveň hlavný tranzitný bod pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy.

Taliansky premiér Conte má na programe aj stretnutie s líbyjským vojenským veliteľom Chalífom Haftarom sídliacim v Benghází. Generál Hafrat velí samozvanej Líbyjskej národnej armáde (LNA) pôsobiacej na východe krajiny a je spojencom vlády a parlamentu z východnej časti Líbye.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia