Jednou vetou

Taliansky prezident sa podvečer stretne s Hnutím piatich hviezd a Ligy Severu

Taliansky prezident Sergio Mattarella hovorí s novinármi na záver 2.kola konzultácií o vytvorení novej vlády v prezidentskom paláci Quirinale v Ríme 13. apríla 2018

foto: TASR/AP

Taliansky prezident Sergio Mattarella pozval lídrov populistického Hnutia piatich hviezd (M5S) a pravicovej Ligy Severu (LN) na konzultácie, ktoré by mohli viesť k vytvoreniu prvej populistickej vlády v Taliansku - tretej najväčšej ekonomike eurozóny. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa agentúry DPA sa rokovania uskutočnia v pondelok a budú sa konať oddelene: Mattarella najskôr v paláci Quirinale o 17.30 h SELČ prijme predstaviteľov M5S a po nich, o 18.00 h SELČ, prídu na rad zástupcovia LN.

Liga Severu a Hnutie piatich hviezd sa dohodli na premiérovi i vláde

Obe strany v nedeľu oznámili, že v pondelok chcú prezidentovi Mattarellovi predstaviť koaličnú dohodu a spoločného kandidáta na post predsedu vlády. Mattarella musí s nominantom súhlasiť a až následne o ňom môžu hlasovať poslanci.

Agentúra DPA uviedla, že zatiaľ nie je jasné, či Mattarella prijme rozhodnutie vo veci tohto návrhu už dnes večer.
Hnutie piatich hviezd a Liga Severu predstavili vládny program v piatok, dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách. Dokument s názvom Zmluva o vláde zmeny má 58 strán a okrem iného avizuje úplný odklon od úsporných opatrení predchádzajúcej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia