Jednou vetou

Taliansky vicepremiér Salvini v USA vyjadril blízkosť k vláde Donalda Trumpa

Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Taliansky krajne pravicový vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini rokoval v pondelok počas svojej návštevy Spojených štátov s vysokými predstaviteľmi krajiny a tlmočil im svoju "blízkosť" k vláde prezidenta Donalda Trumpa, píše agentúra AFP.

Salvini absolvoval vo Washingtone stretnutia s ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a viceprezidentom Mikeom Penceom.

Americký viceprezident Pence po schôdzke s talianskym partnerom prostredníctvom Twitteru informoval o „skvelom stretnutí“, počas ktorého prediskutovali „vzájomne zdieľané priority Spojených štátov a Talianska“. „Transatlantická aliancia je silnejšia než kedykoľvek predtým,“ napísal Pence.

Salvini a Pompeo „vyzdvihli hodnotu dlhodobého vzťahu Spojených štátov s Talianskom vrátane spojenectva v NATO a skupine G7“, napísalo po rokovaní americké ministerstvo zahraničných vecí.

Salvini: Zníženie daňového zaťaženia v Taliansku je kľúčové

Salvini sa počas svojej tlačovej konferencie na pôde talianskeho veľvyslanectva vo Washingtone zameral najmä na tlmočenie „zdieľanej vízie“ s vládou amerického prezidenta Trumpa v otázkach „Iránu, Venezuely, Líbye, situácie na Blízkom východe a práva Izraela na existenciu“, ako aj na „obavy v súvislosti s aroganciou Číny v priestore Európy a na africkom kontinente“.

Podobne ako Trump vyzval na dialóg s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s cieľom „priviesť Moskvu bližšie k systému západných hodnôt, než aby sa dostala do náručia Pekingu“.

Líder talianskej krajne pravicovej strany Liga Severu (LN) odsúdil skutočnosť, že vláda v Ríme formálne neuznala za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorého uznali Spojené štáty i väčšina krajín v EÚ. „Keby to bolo na mne, už by sme ho uznali,“ povedal.

Salvini, ktorého strana vyhrala v Taliansku májové voľby do Európskeho parlamentu, znova kritizoval „slabosť“ Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia