Jednou vetou

Taliban oznámil začiatok jarnej vojenskej ofenzívy

Ilustračné foto

TASR/AP

Afganské fundamentalistické hnutie Taliban oznámilo v piatok v čase prebiehajúcich mierových rozhovorov začiatok svojej každoročnej jarnej ofenzívy. Vyplýva to z oznámenia Talibanu citovaného agentúrou AP.

Taliban oznámil pravidelné ťaženie proti vládnym bezpečnostným zložkám, i keď so Spojenými štátmi rokuje o mieri a pripravuje sa na kľúčové stretnutie s vládnou delegáciou s cieľom ukončenia dlhotrvajúcej vojny a prípadného stiahnutia amerických jednotiek z Afganistanu.

Podľa oznámenia v piatich jazykoch – vrátane angličtiny – Taliban vyhlásil, že v bojoch bude pokračovať, pokiaľ v Afganistane budú zahraniční vojaci a budú podporovaní afganskými bezpečnostnými silami. Taliban svoju výzvu adresoval bojovníkom v krajine. Pobáda ich ku koordinácii a prísnemu dodržiavaniu vojenskej veliteľskej štruktúry Talibanu. Zároveň ich vyzýva, aby sa vyhli civilným obetiam.

Pri útokoch Talibanu zahynulo 26 príslušníkov bezpečnostných síl

Agentúra AP pripomenula, že aktuálne sa konajú prípravy na priame rokovania medzi zástupcami afganskej vlády a delegácie Talibanu. Stretnutie je naplánované na 19. apríla v katarskej metropole Dauha. Cieľom je neformálna výmena názorov, pričom vládu nebude zastupovať oficiálny tím vyjednávačov.

Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018 s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane, ktorý trvá už 17 rokov a medzičasom sa stal vôbec najdlhšou vojnou v amerických dejinách. Nové kolo rokovaní medzi USA a Talibanom by sa malo v Dauhe začať na konci apríla.

Rokovania medzi afganskou vládou a Talibanom sa uskutočnia 19. apríla v Katare

Začiatok jari sa v Afganistane už roky nesie v znamení eskalácie násilia – topiaci sa ľad totiž dovoľuje povstaleckým bojovníkom lepší pohyb po horských terénoch. Taliban v súčasnosti ovláda rozsiahle územia Afganistanu.

Afganské bezpečnostné sily zvádzajú boje s militantmi po tom, čo medzinárodná koalícia na čele s USA stiahla koncom roka 2014 z krajiny svoje bojové jednotky. V Afganistane sú v súčasnosti sily Spojených štátov nasadené v rámci podporných a protiteroristických misií.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem