Jednou vetou

Taliban oznámil, že oficiálne rokoval s predstaviteľkou Spojených štátov

Americká zástupkyňa pre južnú Áziu Alice Wellsová

foto: TASR/AP

Afganské povstalecké hnutie Taliban v rámci predbežnej diskusie o plánoch na budúce mierové rokovania viedlo už prvé priame rozhovory s predstaviteľom Spojených štátov.

Agentúre AP to v sobotu povedal nemenovaný vysokopostavený člen Talibanu. Tohtotýždňové stretnutie talibov s americkou zástupkyňou pre južnú Áziu Alice Wellsovou bolo podľa neho pokusom o naštartovanie rokovaní, ktorých výsledkom by malo byť ukončenie doposiaľ najdlhšej vojenskej angažovanosti Spojených štátov.

Kim Čong-un splnil prvú časť dohody, Trump mu poďakoval

Či sa však takáto schôdzka s Talibanom naozaj uskutočnila, predstavitelia USA zatiaľ ani nepotvrdili, ani nevyvrátili. Je však známe, že talibovia už dlhší čas požadujú priame rokovania s Washingtonom.

Spojené štáty a spojenecké sily Severoatlantickej aliancie ukončili svoju bojovú misiu v Afganistane oficiálne v roku 2014. V krajine je však aktuálne v rámci misie NATO s názvom Rozhodná podpora (Resolute Support) umiestnených približne 14.000 amerických vojakov.

Ich úlohou je poskytovať výcvik, poradenstvo a podporu afganským silám, no tiež vykonávať protiteroristické operácie proti teroristickým skupinám al-Káida a Islamský štát (IS).

Môže vás zaujímať

USA: Krajina je podľa Trumpa na vrchol krízy pripravená