Jednou vetou

Taliban potvrdil nadchádzajúce stretnutie so zástupcami USA v SAE

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Afganské militantné hnutie Taliban potvrdilo, že jeho zástupcovia sa v pondelok v Spojených arabských emirátoch (SAE) stretnú s predstaviteľmi USA. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu neskoro večer uviedol, že na stretnutí sa zúčastnia aj delegáti zo Saudskej Arábie, Pakistanu a SAE.

Rozhovory sa budú konať po tom, ako sa v novembri v Katare stretli zástupcovia Talibanu s americkou delegáciou na vysokej úrovni, ktorú viedol osobitný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA pre zmierenie v Afganistane Zalmay Khalilzad.

Pred sídlom gréckej televízie Skai vybuchla bomba

Washington poveril svojho vyslanca Khalilzada preskúmaním možností nadviazania mierových rozhovorov s Talibanom.

Diplomatické snahy o ukončenie 17-ročnej afganskej vojny sa zintenzívnili, aj keď Taliban dosiaľ odmieta priame rokovania s vládou v Kábule, ktorú považuje za nelegitímnu, priblížila agentúra Reuters. Taliban označuje za hlavnú prekážku mieru prítomnosť zahraničných síl v Afganistane, hnutie sa však tiež vyjadrilo, že otázky ako vzájomné uznanie s afganskou vládou, ústavné zmeny a práva žien môžu byť predmetom rokovaní.

Predstavitelia vlády v Kábule sa nenachádzajú na zozname účastníkov nového stretnutia, ku ktorému sa zatiaľ nevyjadrili.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia