Jednou vetou

Taliban sa prihlásil k útoku na hliadku NATO, pri ktorej zahynul jeden vojak

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Militantné hnutie Taliban sa v piatok prihlásilo k zodpovednosti za samovražedný útok na hliadku NATO severne od afganského hlavného mesta Kábul, pri ktorom podľa americkej armády prišiel vo štvrtok večer o život jeden vojak.

Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid pre tlačovú agentúru AP v telefonáte povedal, že samovražedný útočník zo severoafganskej provincie Tachár zasiahol vo štvrtok okolo 20.00 h hliadku neďaleko Karabághu, iba 30 kilometrov severne od Kábulu.

Mudžáhid vyhlásil, že zabitých bolo 11 Američanov, ale kapitán amerických námorných síl Bill Salvin, armádny hovorca, uviedol, že zahynula jedna osoba a šesť ďalších utrpelo zranenia, vrátane afganského tlmočníka.

Zranení sú v stabilizovanom stave a liečia ich v americkej vojenskej nemocnici na leteckej základni Bagram severne od Kábulu.

Protirečivé údaje o obetiach nie je možné zatiaľ vysvetliť, ale Taliban bežne zveličuje tieto počty vo vyhláseniach, dodala AP. Koaličné sily v Afganistane pozostávajú z vojakov z 39 krajín.

Štvrtkový útok bol druhým samovražedným útokom na konvoje NATO za dva dni. V stredu 2. augusta samovražedný útočník zasiahol konvoj na okraji juhoafganského mesta Kandahár, zabil dvoch vojakov a zranil ďalších štyroch.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie