Jednou vetou

Taliban zatvoril desiatky škôl v reakcii na zabitie veliteľa

Ilustračné foto

TASR/AP

Militanti z hnutia Taliban uzavreli približne 30 škôl v jednom okrese na juhovýchode Afganistanu. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestny zdroj s tým, že zatvorenie škôl postihlo vyše 11.000 študentov.

Podľa hovorcu guvernéra provincie Lógar ide o odvetný krok za zabitie veliteľa Talibanu vládnymi silami, ku ktorému došlo v okrese Čarch. Medzi študentmi, ktorí nemôžu chodiť do školy, je aj 2000 dievčat.

O znovuotvorení škôl s Talibanom už niekoľko dní rokujú kmeňoví vodcovia a miestna vláda.

Podobné správy o zatvorení škôl prichádzajú aj z nepokojnej severoafganskej provincie Kundúz, kde je podľa rozhlasovej stanice Slobodná Európa zatvorených viac ako polovica z celkovo 500 škôl. Od polovice marca – od začiatku tamojšieho školského roka – Taliban zatvoril školy v oblastiach, ktoré má pod kontrolou, uviedol člen príslušnej provinčnej rady. Taliban pritom požaduje, aby od miestnych úradov dostával peniaze v hotovosti potrebné na financovanie prevádzky škôl.

Problém vyvstal, keď sa provinčná vláda rozhodla vkladať tieto prostriedky na bankové účty, čo však Talibanu nevyhovuje.

Podľa hovorcu ministerstva školstva v afganskom hlavnom meste Kábul je aktuálne zatvorených celkovo 1057 škôl v 24 z 34 afganských provincií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia