Jednou vetou

Teherán sa ohradil voči summitom organizovaným Saudskou Arábiou

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Irán obvinil v piatok Saudskú Arábiu z "rozosievania nezhôd" v regióne v záujme získania výhod pre Izrael po tom, ako saudskoarabské kráľovstvo zorganizovalo vo štvrtok dve stretnutia lídrov arabských krajín s cieľom zabezpečiť podporu proti islamskej republike.

Saudská Arábia podľa slov hovorcu iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbása Músavího pokračuje v zasievaní nezhôd medzi islamské krajiny v regióne. „Chápeme snahy Saudskej Arábie o získanie susedných a arabských krajín proti Iránu ako pokračovanie zbytočných pokusov Ameriky a sionistického režimu,“ povedal Músaví.

Dva mimoriadne summity zamerané na riešenie napätia s Iránom po nedávnych útokoch v oblasti Perzského zálivu, z ktorých je obviňovaný Teherán, sa začali vo štvrtok neskoro večer v Saudskej Arábii. Prvým zasadaním bola schôdza Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC), do ktorej patria Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE).

Expert OSN: Assange je vystavený psychologickému mučeniu

Saudskoarabský kráľ Salmán počas otváracieho príhovoru na summite v posvätnom meste Mekka označil nedávne údajné akcie Iránu v danom regióne za „neslýchané porušenie medzinárodných dohovorov“ a vyzval svetové spoločenstvo, aby ďalším podobným činom zabránilo. Salmán zároveň obvinil Irán z podpory teroristických aktivít v zmienenom regióne a ohrozovania medzinárodnej moreplavby.

Schôdzky sa uskutočnili po tom, ako v stredu poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton povedal, že za útokmi z 12. mája je takmer určite Irán. Ich terčom boli štyri nákladné lode pri pobreží emirátu Fudžajra v Ománskom zálive.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia