Jednou vetou

Tento rok vyšetrovali 905 podozrivých z islamského terorizmu v Nemecku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Počet vyšetrovaní vedených proti predpokladaným islamským teroristom sa v Nemecku v uplynulých rokoch výrazne zvýšil. Vyplýva to z odpovede nemeckej vlády na interpeláciu poslancov Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorú v piatok poskytli agentúre DPA.

 Spolková prokuratúra vyšetrovala v roku 2015 celkovo 108 osôb z islamistického prostredia. V roku 2017 to už bolo 1052 vyšetrovaní zahŕňajúcich 1173 podozrivých. K 10. decembru tohto roka bolo začaté vyšetrovanie v 855 prípadoch voči 905 podozrivým.

V minulom roku sa síce väčší počet vyšetrovaní zastavil, existuje však podozrenie, že sa najmä niektorí Afganci často vzájomne falošne obviňujú, aby sa vyhli vyhosteniu. Neustále vysoký počet vydaných zatykačov a prípadov končiacich sa odsúdením však dokazuje „akútne vysokú“ hrozbu zo strany teroristov v Nemecku.

Neznámy páchateľ ukradol kozmetiku za vyše 673 eur

„Je preto udivujúce a nezodpovedné, že spolková vláda nemá informácie o tom, koľko islamistických teroristov, na ktorých už vydali zatykač, zmizlo,“ uviedol Stephan Thomae z FDP.

Počet obvinených, ktorí majú len nemecké občianstvo, bol podľa spolkovej vlády za obdobie 2015-17 pomerne stály na úrovni okolo 50 osôb. Tento rok sa dosiaľ začalo 37 konaní proti nemeckým islamistom bez druhého pasu. Ďalších 17 obvinených osôb má nemecké, ako aj iné štátne občianstvo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia