Jednou vetou

Tento víkend sa v parížskej Notre-Dame uskutoční prvá omša od ničivého požiaru

Na snímke interiér katedrály Notre-Dame poškodenej nedávnym požiarom počas prípravných prác v Paríži 15. mája 2019.

foto: TASR/AP

V parížskej katedrále Notre-Dame sa najbližšiu sobotu alebo nedeľu uskutoční prvá omša od ničivého požiaru spred dvoch mesiacov.

V rozhovore pre týždenník Famille Chrétienne to uviedol rektor katedrály, biskup Patrick Chauvet. Ako v pondelok informoval denník Le Figaro, účastníci bohoslužieb budú musieť mať na hlavách ochranné prilby.

Pre deti a tehotné ženy z okolia Notre-Dame odporučili krvné testy

Omša sa uskutoční pri príležitosti sviatku posvätenia oltára katedrály. Jej dejiskom bude kaplnka, ktorú požiar ušetril a v ktorej sa nachádzala cenná relikvia – predpokladaná Ježišova tŕňová koruna.

Na omši sa zúčastní zrejme šesť alebo sedem kňazov – okrem arcibiskupa a niekoľkých kanonikov. Všetci budú musieť mať počas obradu na hlavách prilbu, aj keď podľa zvyklostí muži v chráme prikrývku hlavy snímajú na znak úcty k Bohu.

Podľa spravodajského portálu France Inter by mohli omši predchádzať vešpery na námestí pred katedrálou. Biskup Chauvet okrem toho oznámil, že na nádvorí Notre-Dame bude postavená malá mariánska svätyňa. Spresnil, že nepôjde o drevenú kópiu katedrály.

Vo svätyni bude kópia sochy madony s dieťaťom, známej ako Notre-Dame de Paris, a veriaci a pútnici sa v nej môžu modliť či rozjímať. Počíta sa aj s prítomnosťou kňaza. Pútnikom budú k dispozícii aj stánky so suvenírmi či sviečkami a kvetmi.

Francúzi chcú, aby parížsku Notre-Dame obnovili tak, ako vyzerala pred požiarom

Biskup si pôvodne želal, aby svätyňa bola otvorená už cez víkend 15. a 16. júna. Zatiaľ však nemá povolenie parížskej prefektúry, čo súvisí s tým, že analýzami vykonanými po požiari sa zistili abnormálne koncentrácie olova, ktoré sa pri požiari tavilo. Bolo preto nutné vykonať dekontaminačné práce, ktoré by mali skončiť v najbližších dňoch.

Požiar katedrály Notre-Dame vypukol v priestoroch strechy 15. apríla 2019. Na hasení požiaru a záchrane katedrály pracovalo približne 400 hasičov. Požiar sa podarilo uhasiť nadránom nasledujúceho dňa.

Počas požiaru bola zničená strecha celej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže. Poškodili sa aj vnútorné časti kostola, najmä po tom, ako sa zrútila veža sanktusník, ktorá prerazila celé jedno pole krížovej klenby a časť klenieb v zadnej časti chrámu.

Väčšina vzácnych artefaktov však bola ušetrená – časť pre to, že boli kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii katedrály uskladnené na inom mieste, a zvyšok sa podarilo dostať do bezpečia po vypuknutí požiaru.

Notre-Dame: Odborníci na ochranu kultúrneho dedičstva varujú pred unáhlenosťou

Presná príčina požiaru zatiaľ nebola zistená, ale je pravdepodobné, že ho mohol pôsobiť skrat v elektrickom vedení.

Deň po požiari bola vo Francúzsku vyhlásená celoštátna zbierka na rekonštrukciu katedrály. Peniaze sa zbierajú aj v mnohých iných krajinách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia