Jednou vetou

Terbes: Dvaja mŕtvi, desiatka zranených, otázny počet rukojemníkov

Príslušníci francúzskych policajných a záchranárskych jednotiek pri vjazde do juhofrancúzskeho mesta Trebes 23. marca 2018

foto: TASR/AP

Najmenej dvoch mŕtvych a asi desať zranených si doteraz vyžiadala rukojemnícka dráma, ktorá sa začala v piatok krátko po 11.00 h SEČ v supermarkete Super U v Trebes ležiacom na juhu Francúzska neďaleko mesta Carcassone. Podľa zdrojov z ministerstva vnútra je stav jednej zranenej osoby veľmi vážny, informovala agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu francúzskej polície.

Páchateľ rukojemníckej drámy predtým strieľal v neďalekom Carcassonne na skupiny príslušníkov policajnej zložky CRS, ktorí sa vracali do kasární, pričom mal zabiť jeného človeka. Obe lokality delí asi osem kilometrov.
Hovorca polície spresnil, že útočník je stále v obchode, kde zadržiava zatiaľ neznámy počet ľudí. Polícia s ním vyjednáva.

Polícia do oblasti stiahla posily vrátane elitných jednotiek. Okolie supermarketu je uzavreté.

Zo zatiaľ oficiálne nepotvrdených správ vyplýva, že podozrivý muž sa prihlásil k extrémistickej organizácii Islamský štát a žiada prepustenie Salaha Abdeslama, jediného preživšieho príslušníka teroristických kománd, ktoré v novembri roku 2015 útočili v Paríži a na predmestí Saint-Denis; zahynlo vtedy 130 ľudí.

Dráma v Trebes: Polícia vyjednáva s mužom, ktorý zadržiava rukojemníkov

BFMTV dodala, že polícia páchateľa zrejme identifikovala. Ide údajne o muža, ktorý bol tajnými službami sledovaný na základe podozrenia z islamistickej radikalizácie a bol naňho vedený spis kategórie S. Podľa televízie Sky News ide o asi 30-ročného muža marockého pôvodu.

Do dejiska rukojemníckej drámy sa presúva francúzsky minister vnútra Gérard Collomb, ktorý o situácii informoval aj prezidenta Emmanuela Macrona. Macron sa momentálne nachádza v Bruseli na summite EÚ.

Francúzsky premiér Édouard Philippe pripustil, že piatková udalosť v juhofrancúzskom meste Trebes by mohla byť teroristickým útokom. Philippe dnes predčasne ukončil pracovnú návštevu v meste Mulhouse a vracia sa do Paríža.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike