Jednou vetou

Termín a miesto stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unom sú už stanovené

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že termín a miesto jeho historického stretnutia so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sú už stanovené.

„Už máme termín a miesto. Čoskoro to oznámime,“ uviedol Trump pred Bielym domom pred odchodom do Dallasu. Povedal tiež, že stiahnutie amerických vojakov z Južnej Kórey nebude témou počas tohto summitu.

Vyjadril sa tiež k osudu troch Američanov zadržiavaných v Severnej Kórei s tým, že v tejto veci došlo k významným rozhovorom: „Zostaňte naladení: Myslím si, že budete svedkami veľmi, veľmi dobrých vecí“. Podľa juhokórejskej agentúry Jonhap by mohlo k ich prepusteniu už v sobotu.

V pondelok Trump navrhol hranicu medzi Kóreami ako možné miesto pre stretnutie s Kimom. Práve tam sa pred týždňom Kim zišiel s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a spolu ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.

Trump v jednom zo svojich tvítov uviedol, že sa teší na stretnutie s Kimom, ktoré bolo predbežne naplánované na máj alebo začiatok júna.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia