Jednou vetou

Teroristov označujúcich sa za mušketierov odsúdili na doživotie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súd v Londýne uložil dnes doživotné tresty väzenia teroristom, ktorí v Británii chystali útoky na policajtov a vojakov s mnohými obeťami. Sudca vyniesol rozsudky deň po tom, ako porota uznala všetkých štyroch obvinených v danom prípade za vinných z prípravy teroristických činov inšpirovaných moslimským extrémizmom.

Traja z odsúdených mužov vo veku 25-38 rokov používali pri elektronickej komunikácii prezývku „traja mušketieri“ a pokúšali sa zrejme vyrobiť tzv. rúrkovú bombu. Skupinu zadržali ešte vlani v auguste, keď policajti našli v aute jedného z jej členov zbrane vrátane zatiaľ nedokončenej bomby a sekáča na mäso s vyrytým slovom „káfir“, čo v arabčine znamená bezverec.

Teroristov z miest Birmingham a Stoke-on-Trent sledovala britská tajná služba, ktorá pre tento účel založila špedičnú firmu, kde im ponúkla pracovné miesta. Prokuratúra uviedla, že „traja mušketieri“ sa zoznámili vo väzení, kde si už v minulosti odpykávali tresty za terorizmus. V dvoch prípadoch išlo o pokus absolvovať teroristický výcvik v Pakistane, v treťom o zaobstaranie návodu na výrobu bomby.

Odsúdení muži popierali, že by sa boli niečoho dopustili, a tvrdili, že uvedené dôkazy nastrčila polícia.

 

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia