Jednou vetou

Tesla a Musk musia zaplatiť pokutu

Elon Musk, archívne

foto: TASR/AP

Americká automobilka Tesla a jej zakladateľ Elon Musk súhlasili so zaplatením pokuty vo výške 40 miliónov dolárov a s Muskovým odchodom z funkcie predsedu predstavenstva v spoločnosti Tesla za jeho zavádzajúce tvíty.

     Dôvodom žaloby bol Muskov tvít zo 7. augusta, uverejnený cez jeho osobné konto, v ktorom napísal: „Zvažujem, že Teslu prevezmem do súkromného vlastníctva za 420 $ (za akciu). Financovanie je zabezpečené.“ 

SEC za tento, ako aj nasledujúce tvíty zažalovala Elona Muska na federálnom súde v Manhattane. SEC vo svojej žalobe uviedol, že Musk vydal falošné a zavádzajúce vyhlásenia a tým zámerne manipuloval trhom s cennými  Podľa dnešného vyhlásenia SEC ani Musk, ani Tesla nepripustili žiadne pochybenie.

Tisíce ľudí v Riu de Janeiro protestovali proti favoritovi prezidentských volieb

V súlade s dohodou sa od nového predsedu predstavenstva bude vyžadovať dôslednejší dohľad nad komunikáciou Muska s investormi. Musk môže zostať na pozícii generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla a aj naďalej dohliadať na vývoj nových áut, ale na post predsedu správnej rady sa bude môcť vrátiť až o tri roky. Dosiahnutú mimosúdnu dohodu bude musieť ešte potvrdiť súd.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia