Jednou vetou

Texaský kostol, kde bolo zastrelených 20 ľudí, možno zbúrajú

Vyšetrovatelia pracujú na mieste streľby v prvom baptistickom kostole v obci Sutherland Springs, ležiacej na území okresu Wilson, približne 48 kilometrov juhovýchodne od veľkomesta San Antonio 5. novembra 2017. Útočník v čiernom oblečení a s taktickou výzbrojou vrátane nepriestrelnej vesty vošiel v nedeľu predpoludním miestneho času do kostola v Sutherland Springs a začal strieľať z útočnej pušky do veriacich. Streľbu neprežilo 26 osôb, ďalších 20 bolo zranených. Pentagón krátko po tom, ako médiá zverejnili údajnú totožnosť páchateľa uviedol, že tento muž slúžil v minulosti pre vzdušné sily Spojených štátov. Ako uviedla hovorkyňa letectva Ann Stefanekova, Devin P. Kelley od roku 2010 až do svojho odchodu v roku 2014 slúžil na leteckej základni Holloman v Novom Mexiku a jeho špecializáciou bola logistika. Kelleyho v roku 2012 v letectve súdili a neskôr prepustili pre obvinenie z útoku na svoju manželku a dieťa, dodala

zdroj: TASR/AP

Baptistický kostol v obci Sutherland Springs, v ktorej sa v nedeľu odohrala streľba s najväčším počtom obetí v histórii amerického štátu Texas, zrejme v budúcnosti zbúrajú. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na pastora miestneho cirkevného zboru. 

Pastor Frank Pomeroy povedal členom vedenia svojej domovskej cirkvi, Zhromaždenia južných baptistov (SBC), že by bolo príliš bolestivé, ak by sa kostol aj naďalej používal na bohoslužby.

Hovorca SBC Sing Oldham vo štvrtok uviedol, že pastor o pláne na strhnutie kostola hovoril už v priebehu týždňa s najvyššími predstaviteľmi tejto baptistickej cirkvi. Tí do obce Sutherland Springs pricestovali po masakre, aby vyjadrili podporu miestnej cirkevnej komunite.

Pomeroy podľa slov hovorcu vyjadril tiež nádej, že by miesto v budúcnosti mohol prestavať na pomník pre vyše 20 obetí streľby. Pastor by zároveň rád postavil nový baptistický kostol na pozemku patriacom SBC.

K útoku došlo v nedeľu počas popoludňajších bohoslužieb. Útočník Devin Patrick Kelley podľa vyšetrovateľov vystrelil na prítomných veriacich najmenej 450 krát. Výsledkom jeho vyčíňania je 26 mŕtvych a 20 zranených, z ktorých polovica je v kritickom stave.

Streľbu neprežila ani 14-ročná dcéra pastora Pomeroya, Annabelle Pomeroyová. Pastor s manželkou boli v čase incidentu odcestovaní a na obrade sa preto nezúčastňovali.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google