Jednou vetou

Thaci nechce vytvoriť Združenie srbských obcí a Brusel mlčí, uviedol Vučič

Srbský prezident Aleksandar Vučič

foto: TASR/AP

Srbský prezident Aleksandar Vučič označil v piatok za "absolútne šokujúce" nereagovanie Európskej únie na slová kosovského prezidenta Hashima Thaciho, že Priština nevytvorí Združenie srbských obcí (ZSO).

Vytvorenie ZSO – samosprávneho združenia obcí s majoritným srbským obyvateľstvom v Kosove – je záväzkom Prištiny vyplývajúcim z tzv. bruselskej dohody z roku 2013, dosiahnutej pod záštitou EÚ v snahe normalizovať vzťahy medzi Srbskom a Kosovom, informoval spravodajský server B92.net.

Slovensko podpísalo so Srbskom dohodu o vyrovnaní dlhu, dostane 7,2 mil. USD

Vučič vyjadril nádej, že Brusel „zareaguje dnes alebo zajtra“. Ale ak nie, „vieme, čo máme robiť“, varoval. Zároveň to podľa neho poukazuje na závažnosť situácie. Uviedol, že Albánci majú len jednu cirkev, v rámci ktorej sa modlia, a to sú Spojené štáty, „a vôbec sa nestarajú o to, čo hovoria alebo robia proti Rusku a Srbom“.

Podľa Vučiča je pre Albáncov dôležité iba to, aby ich misia USA v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) chválila za ich „protikorupčné opatrenia“. Sú také „protikorupčné, ako sú Haradinaj a Thaci proti korupcii“, poznamenal.

Srbská premiérka má zákaz vstupu do Kosova

„Pre mňa je oveľa dôležitejšie a indikatívnejšie to, že Nemci, Angličania, Francúzi a Brusel mlčia. Tento dokument (bruselská dohoda) podpísali v Bruseli (vtedajší premiéri Srbska a Kosova Ivica) Dačič a Thaci, a to za prítomnosti Cathy Ashtonovej (vtedajšej šéfky zahraničnej politiky EÚ),“ povedal Vučič.

„Ak EÚ nie je schopná zaručiť dohodu, na ktorej sa zúčastnila, tak povedzme, že dohoda nemá žiadnu ďalšiu právnu silu… Ďalšie veci sa tiež potom odohrajú iným spôsobom,“ povedal srbský prezident.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia