Jednou vetou

Thaci: USA sú kľúčovým spojencom Kosova pri riešení sporov so Srbskom

Kosovský prezident Hashim Thaci

foto: TASR/AP

Spojené štáty sú kľúčové pre riešenie prebiehajúceho konfliktu medzi Kosovom a Srbskom, vyhlásil v pondelok kosovský prezident Hashim Thaci, poukazujúc na neschopnosť významných európskych krajín dosiahnuť jednotné stanovisko k danej problematike. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters

Kosovo, bývalá srbská provincia s prevažne etnicky albánskym obyvateľstvom, vyhlásilo jednostranne nezávislosť v roku 2008, takmer desať rokov po ukončení tamojšej krvavej vojny. Jeho suverenitu uznali USA a väčšina štátov EÚ, avšak Srbsko ani jeho spojenec Rusko k takémuto kroku nepristúpili, pričom vzťahy medzi Belehradom a Prištinou sú stále napäté.

EÚ o ďalší rok predlžila zbrojné embargo voči Mjanmarsku

Bez Spojených štátov nebudeme môcť nikdy absolvovať žiadny dialóg, vyjednávania alebo dosiahnuť akúkoľvek dohodu. Európska únia nie je v tomto procese totiž zajedno,“ povedal Thaci pre Reuters v Berlíne, kde sa v priebehu dňa zúčastní na samite o západobalkánskych krajinách, ktorý zorganizovali nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Thaci však očakávania bagatelizoval: „Neočakávam žiadny zázrak,“ povedal.

Thaci vyhlásil, že pre Srbsko je rozhodujúce, aby uznalo Kosovo za nezávislý štát. „Dnes požiadame kancelárku Merkelovú a prezidenta Macrona, aby presvedčili (srbského) prezidenta (Aleksandara) Vučiča, nech uzná Kosovo,“ vyhlásil Thaci a dodal, že ak sa tak nestane, „stretnutie v Berlíne nebude užitočné“. Kosovský líder zároveň zdôraznil, že Srbsko má sklony orientovať sa na Rusko, ale Kosovo chce byť čo najskôr súčasťou NATO aj Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Čína prvý raz od januára nezaznamenala žiadne úmrtie na koronavírus