Jednou vetou

Thajský kráľ vyznamená potápača, ktorý zahynul pri záchrane futbalistov

Fotografia zo záchrannej akcie thajských futbalistov.

FOTO: TASR/AP

Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón vydal v sobotu nariadenie, ktorým posmrtne povyšuje a vyznamenáva potápača elitnej jednotky SEAL thajských námorných síl Samana Kunana.

Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón vydal v sobotu nariadenie, ktorým posmrtne povyšuje a vyznamenáva potápača elitnej jednotky SEAL thajských námorných síl Samana Kunana. Ten vo veku 38 rokov zahynul začiatkom tohto mesiaca pri operácii na záchranu 13 futbalistov uviaznutých v zaplavenej jaskyni na severe Thajska. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Škótska polícia pátra po paraglajdistovi, ktorý lietal nad Trumpovým rezortom

Saman Kunan prišiel o život 6. júla, keď v jaskyni rozmiestňoval nádoby so stlačeným vzduchom a pripravoval tak záchrannú akciu, ktorú s napätím sledoval celý svet. Trvala tri dni po sebe – začala sa v nedeľu 8. júla a v utorok 10. júla sa úspešne skončila. Záchranári s potápačmi vyslobodili z jaskyne všetkých 12 futbalistov chlapčenského tímu a ich 25-ročného trénera.

Kráľ v nariadení povýšil Samana na korvetného kapitána a udelil mu kráľovské vyznamenanie Rytier Veľkého kríža, teda Rad Bieleho slona prvej triedy. Saman ako jediný zahynul pri záchrannej operácii.

V lietadle Ryanairu klesol tlak. Ošetrovať museli 33 pasažierov

Dvanásť futbalistov, chlapcov vo veku 11 až 16 rokov, a ich 25-ročný tréner uviazli v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai 23. júna, keď im blesková záplavová voda znemožnila vyjsť jediným východom z jaskyne.

kupina zachránených sa teraz nachádza v nemocnici v spomínanej provincii Čiang Rai neďaleko hranice s Mjanmarskom, okolo 1000 kilometrov severne od thajského hlavného mesta Bangkok.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího