Jednou vetou

Thunbergová si chce dať vo svojej kampani za klímu ročnú prestávku zo školy

Greta Thunbergová

foto: TASR/AP

Mladá švédska aktivistka za ochranu svetovej klímy Greta Thunbergová plánuje ročnú prestávku v školskej dochádzke, počas ktorej bude pokračovať vo svojej medzinárodnej kampani, povedali informované zdroje tlačovej agentúre DPA.

Šestnásťročná aktivistka už svojimi protestmi za ochranu klímy inšpirovala študentov v mnohých európskych krajinách. Politikov presviedča, že jednotlivé, od seba navzájom izolované riešenia tejto pre ľudstvo tak pálčivej otázky už nestačia.

Viedenský štrajk za ochranu klímy s Thunbergovou prilákal tisíce ľudí

Thunbergová sa chce v septembri zúčastniť na klimatickom summite OSN v New Yorku a v decembri na konferencii OSN o klíme v juhoamerickom Čile. Vlani bola prítomná na klimatickej konferencii v poľskom meste Katovice.

Po skončení tohto školského roka má v pláne zasvätiť celý svoj voľný čas boju na ochranu klímy, spresnili zdroje pre DPA. Podľa správ, ktoré sa ako prvé objavili vo švédskom denníku Dagens Nyheter, Thunbergová sa o svoj učebný prospech neobáva a na ďalšiu školu chce nastúpiť o rok neskôr, než je obvyklé, píše DPA.

Mladá aktivistka vystúpila verejne naposledy v piatok – na zhromaždení v centre rakúskej Viedne opäť vyzývala na zmenu prístupu, pokiaľ ide o obmedzovanie škodlivých emisií.

Thunbergová a Schwarzenegger vyzývajú na boj proti klimatickej zmene

Do štrajku školákov za ochranu svetovej klímy, ktorý pod Thunbergovej vedením organizovala viedenská odnož hnutia Piatky za budúcnosť, sa v ten istý deň zapojilo v Rakúsku dovedna približne 10.000 osôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia