Jednou vetou

Tigrica v newyorskej zoo má COVID-19

Ilustračné foto

Foto: Pixabay

Koronavírus medzi zvieratá priniesol nakazený ošetrovateľ, ktorý však sám nemal žiadne príznaky.

V newyorskej Bronx Zoo zistili u tigrice menom Nadia ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavíurs. Je to prvý potvrdený prípad infikovania u tigrov. Štvorročná samica tigra džungľového malajského (Panthera tigris jacksoni) mala pozitívny test po tom, ako u nej spozorovali suchý kašeľ.

Symptómy respiračného ochorenia pritom má okrem Nadie aj ďalších päť tigrov a levov v zoo, pričom všetky jedince majú zníženú chuť do jedla. Informovalo o tom americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA). Žiadne iné zvieratá zatiaľ nemajú podobné príznaky.

„Zatiaľ nie je známe, ako sa ochorenie vyvíja u mačkovitých šeliem, keďže rôzne druhy môžu na túto novú infekciu reagovať inak. Budeme však pokračovať v ich monitorovaní a očakávame ich úplne uzdravenie,“ uviedli zástupcovia zoo.

Hlavný veterinár zariadenia Paul Calle na sociálnej sieti Facebook prezradil, že na testovanie tigra použili iný test, ako je určený pre ľudí. Vírus medzi zvieratá priniesol nakazený ošetrovateľ, ktorý však sám nemal žiadne príznaky. Zoo je od 16. marca zatvorená.

USDA upozorňuje, že osoby s ochorením COVID-19 by mali minimalizovať kontakt so zvieratami.

Môže vás zaujímať

Po Lukašenkovej tajnej inaugurácii nasledovali ďalšie masové protesty