V jeden čas na jednom mieste, ale vyhýbali sa vzájomnému stretnutiu

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov

foto: koláž, hlavné.sk

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov podnikli tento týždeň oficiálne návštevy v etiópskej metropole Addis Abeba, ale nezdá sa, že sa stretli, komentovala vo štvrtok agentúra AP. Rusko uviedlo, že Tillerson aj Lavrov boli ubytovaní v luxusnom hoteli Sheraton Addis. Tillerson sa vo štvrtok stretol s odchádzajúcim premiérom krajiny i s predsedom Komisie Africkej únie.

Nebolo však celom jasné, ako sa návštevy šéfov americkej a ruskej diplomacie v Addis Abebe vzájomne prekrývali, konštatuje AP. Tillerson pricestoval v stredu popoludní – a Lavrov odcestoval niekedy v stredu a v noci pricestoval do Harare, hlavného mesta Zimbabwe.

Moskva tvrdí, že Washington oficiálne požiadala o stretnutie, ale odpoveď nedostala. „Bola by to skvelá príležitosť, aby sa nie prostredníctvom tlače, ale priamo prediskutovalo množstvo otázok regionálnej a globálnej agendy,“ napísala vtedy ruská ambasáda vo Washingtone na Facebooku.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Heather Nauertová však tento týždeň uviedla, že Spojené štáty nijakú žiadosť o stretnutie ruskej vlády s Tillersonom nedostali.

Môže vás zaujímať

Žena prišla pri útoku žraloka vo Francúzskej Polynézii o obe ruky