Jednou vetou

Tillerson podporil v Káhire boj proti IS v Egypte

Rex Tillerson, šéf diplomacie USA

Foto: TASR/AP

Spojené štáty podporujú boj egyptských orgánov proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS) v tejto krajine, povedal v pondelok na návšteve v Káhire americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. Zdôraznil tiež, že USA v Egypte podporujú slobodné a spravodlivé voľby, informovala v pondelok agentúra Reuters.

Tillerson na spoločnej tlačovej konferencii s egyptským kolegom taktiež povedal, že Washington naďalej plánuje zabezpečiť trvalý mier medzi Izraelom a Palestínčanmi aj napriek rozhodnutiu prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

„Dohodli sme sa, že budeme pokračovať v úzkej spolupráci v protiteroristických opatreniach,“ povedal Tillerson. Egypťania by si podľa neho „mali byť istí, že sľub USA pokračovať v podpore Egypta v boji proti terorizmu a v pomoci zaistiť bezpečnosť egyptského obyvateľstva platí“.

Egypt pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami zintenzívnil vojenské a policajné operácie proti islamským radikálom v krajine, dodal Reuters.

„Vždy sme presadzovali slobodné, spravodlivé a transparentné voľby nielen v Egypte, ale aj v akejkoľvek inej krajine,“ odpovedal šéf americkej diplomacie na otázku na margo blížiacich sa volieb v Egypte a Líbyi.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie