Jednou vetou

Tip na letný výlet: Objavte tieto krásy Španielska

Čo sa dá vidieť v Európe? Pozrite si naše tipy

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia, Pinterest, Shutterstock

Cez leto máme viac času aj na nejaký ten výlet. Obľúbené turistické destinácie v európskych metropolách sú však plné ľudí. Ak sa chcete pozrieť, niekam, kde nevedú kroky všetkých turistov a vidieť niečo nové, máme pre vás inšpiráciu na ďalšie zaujímavé mestá v populárnych európskych štátoch. Španielsko je cieľovou stanicou viacerých turistov, ktorí túžia po kúpaní sa v mori, ale chcú zároveň spoznávať históriu a architektúru. Kde sa v tejto krajine oplatí stráviť letné dni?

Španieli majú svojskú povahu a sú priateľský národ. Aj preto je táto krajina obľúbeným miestom mnohých turistov. Ukrývať zákutia tohto európskeho štátu však nemusíte len v Barcelohe či jeho hlavnom meste, Madride. Nájdete tu hneď niekoľko lokácií, ktoré stojí za to vidieť, ak máte chuť objavovať architektonické skvosty či si len odpočinúť pri mori.

FOTO: Ikonická Barcelona. Pozrite sa, ako vyzerá v lete!

Kde svieti slnko 300 dní v roku?

O Valencii sa hovoroví ako o meste, v ktorom svieti slnko 300 dní v roku. Priemerná ročná teplota je tu 19 stupňov Celzia. Tretie najväčšie mesto Španielska sa nachádza pri Stredozemnom mori, pláže nájdete až na 7 kilometroch. Prístav, ktorý tu nájdete, je najväčší na Stredozemnom mori a piaty najväčší v Európe. Napriek tomu, že je mesto plné moderných stavieb, nechýbajú ani historické skvosty.

Tip na výlet v Európe: Anglicko nie je len o Londýne, oplatí sa vidieť aj tieto miesta

Ak ste milovníkov stredovekých krás, rozhodne zavítajte do mesta s názvom Cuenca. Je to zachované stredoveké opevnené mesto. Ukrivdený o históriu nebudete ani po návšteve Segovie. Mesto kedysi dobývali Rimania. Preto tu nájdete ukážku ich stavieb v podobne 30 metrov vysokého akvaduktu. Santiago de Compostela je konečnou zastávkou Svätojakubskej púte. Rovnako však skrýva viaceré krásne zákutia. Ujsť by ste si tu nemali Las Dos Marías, sochu dvoch sestrier, ktoré preslávili mesto.

FOTO: Čo sa stalo? Slovensko zostarlo o desiatky rokov!

Andalúzska príroda, ktorá vás očarí

Krásne mestá, ale aj prírodu nájdete v španielskej Andalúzii. Jeden z najväčších autonómnych regiónov krajiny pokrývajú okrem pláží aj rieky, hory a kopce. Oblasť je preto skutočne rôznorodá. Hlavným mesto Andalúzie je Sevilla, kde nájdete palác Alcazár, ktoré súčasťou je záhrada Jardines de Murillo. Za návštevu stojí aj námestie Plaza de Espaňa.

Pohľad ako zo španielskej rozprávky, to je Plaza de Espaňa. (Zdroj: Pixabay.com) | pixabay.com

Tip na výlet v Európe: Francúzsko pre milovníkov dobrého vína či levandule

Vynechať v Andalúzii by ste rozhodne nemali ani mesto Malaga, ktoré je tiež dôležitým prístavom. Je bohaté na viaceré architektonické skvosty – hrad Gibralfaro, katedrála či Picasovo múzeum. Pre tých, ktorí si chcú užiť nočný život tu je Marbella. Mesto vyniká luxusnými plážami, vilami, golfovými ihriskami a nočnými klubmi.

V oblasti Andalúzie nájdete tiež národný park Sierra Nevada, ktorý sa nachádza v provinciách Malaga, Almeria a Granada. Pohorie má viac než 20 vrchov vyšších ako 3 tisíc metrov nad morom. Venovať sa môžete turistike, cyklistike, v zime dokonca lyžovaniu. Druhým národným parkom v oblasti je Doňana. Na svoje si tu prídu milovníci pozorovania vtákov. Prírodný div Andalúzie – El Torcal nadchne každého svojimi vápencovými skalami. V Andalúzii nájdete aj púšt Tabernas.

Tip na letný výlet v Európe: Čo okrem Berlína sa oplatí vidieť v Nemecku?

Na ktorom ostrove dovolenkovať?

V Španielsku nájdete hneď niekoľko ostrovov, ktoré stojí za to navštíviť. Najväčší z nich je Malorka, ktorá patrí k Baleárskym ostrovom. Leží v západnej časti Stredozemného mora a nájdete tu čisté pláže. Okrem lokácií okolo útesov vhodných na pešiu turistiku či cyklistiku, si na svoje prídu aj milovníci nočného života. Ten nechýba ani na ďalšom Baleárskom ostrovnom celku – Ibiza. K najobľúbenejším centrám nočného života ostrova patria mestá Ibiza a San Antonio.

Tip na letný výlet v Európe: Taliansko pre milovníkov (nielen) histórie

Milovníkom mora sú zaiste známe Kanárske ostrovy. Súostrovie sopečného pôvodu je ostrovom vhodným na dovolenku pri mori. Medzi najobľúbenejší patrí ostrov Tenerife, ktorý je najväčším z nich.  Nachádza sa tu najvyšší bod Španielska – Pico de Teide. Na ostrove si prídu na svoje aj milovníci podmorského života. Fanúšikom vodných športov sa oplatí navšíviť Fuerteventuru. Miesto ponúka viac než 150 kilometrov pláží.

Z majáku na Gibraltáre uvidíte až do Afriky. (Zdroj: Pixabay.com)

V blízkosti územia Španielska sa tiež nachádza skalnatý polostrov Gibraltár. V minulosti oň bojovali viaceré krajiny až napokon pripadol Veľkej Británii. Územie Stredozemnom mori s rozlohou len 6 a pol km² je perfektným miestom na oddych. Okrem mora tu však môžete objavovať aj podzemné tunely, ktoré sa nachádzajú na rozlohe 30  kilometrov. A z miestneho majáka môžete vidieť až do Afriky. Ku Gibraltáru patria opice druhu makak, ktoré môžete nájsť voľne pobehovať pri cestách.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na facebooku, alebo nám dajte like. Nájdete nás TU. Ďakujeme!

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia