Jednou vetou

Tip na letný výlet v Európe: Taliansko pre milovníkov (nielen) histórie

Čo sa dá vidieť v Európe? Pozrite si naše tipy

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia, Pinterest, Shutterstock

Cez leto máme viac času aj na nejaký ten výlet. Obľúbené turistické destinácie v európskych metropolách sú však plné ľudí. Ak sa chcete pozrieť, niekam, kde nevedú kroky všetkých turistov a vidieť niečo nové, máme pre vás inšpiráciu na ďalšie zaujímavé mestá v populárnych európskych štátoch. V ďalšej časti nášho seriálu s tipmi, kam v Európe zájsť sa pozrieme do Talianska. Taliansko nie je len o Koloseu, Fontáne di Trevi alebo Vatikáne.

Taliansko patrí v lete medzi najobľúbenejšie cieľové stanice nielen Európanov. V Kalábrii, Sicílii alebo v Sardínii sa dá okúpať v príjemnej morskej vode, ďalšie časti tohto európskeho štátu sú zase plné historických skvostov. Nie je to len hlavné mesto, ktoré stojí za to objavovať. O unikátnosti krajiny svedčia aj viaceré oblasti zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Ak túžite po výlete v Taliansku, zaujať vás môžu aj tieto lokácie.

Tip na letný výlet v Európe: Čo okrem Berlína sa oplatí vidieť v Nemecku?

Nielen, ak sa chystáte na nákupy

Milánu sa nie nadarmo hovorí aj mesto módy. Konajú sa tu svetoznáme prehliadky renomovaných návrharov a viacerí odtiaľto aj pochádzajú. Taliani majú vkus na oblečenie jednoducho v génoch. Miláno však neponúka len butik za butikom. Mesto je bohaté aj na pamiatky, ktoré očaria nejedného náročného turistu. Medzi jednoznačne najkrajšie pamiatky patrí Milánsky Dóm. Ďalšou zastávkou, ktorú nemôžete minúť, by mala by aj opera La Scala. Druhé najväčšie mesto a hlavné ekonomické centrum Talianska však skrýva viacero pokladov. Ujsť si nenechajte ani typické talianske kaviarničky či pizzerie a preseďte tu kľudne aj celé poobedie. Taliani sa predsa nikam neponáhľajú.

FOTO: V týchto slovenských destináciach budete chcieť dovolenkovať!

Ak máte radi bolo Bolonské špagety, určite zavítajte do talianskej Bologne. Aby ste však neboli napokon prekvapení, pôvod receptu vôbec nenájdete v tomto meste. Napriek tomu tu nájdete iné skvelé recepty. Taliani sú predsa povestní aj svojou svetoznámou kuchyňou. Ochutnať musíte určite pravú taliansku pizzu, cestoviny alebo, ak máte chuť na niečo sladké, neodmietnite ani Pannacottu alebo Tiramisu. Kalórie, ktorých v talianských jedlách nie je málo, môžete neskôr vybehať pri obzeraní pamiatok.

Kalórie prijaté z talianských pokrmov môžete neskôr vybehať pri prezeraní pamiatok. (Foto: Pixabay.com)

FOTO: Nezabudnuteľný Fashion week v Miláne patril jedinému spevákovi

Prekrásne Toskánsko

Mesto v strednom Taliansku v centre Toskánska, Florencia, je ďalším mestom na zozname najkrajších talianskym miest. Odkryje vám kus umeleckej duše talianskych umelcov – Michelangela, Leonarda da Vinciho alebo Danteho. Historické centrum tohto mesta je súčasťou UNESCA. Čo sa tu teda oplatí vidieť? Každá stavba stojí za váš pohľad, pretože architektúra typická pre toto mesto, ale aj celé krajinu, vás jednoducho ohúri. Ujsť si však uričte nenechajte katedrálu Santa Maria del Fiore, most Ponte Vecchio alebo Palazzo Vecchio.

URPINER: Toto všetko chystáme pre fanúšikov na Pohode v Trenčíne. Nenechajte si to ujsť

Talianska Siena ležiaca rovanko v Toskánsku je považovaná za jedno z najkrajších historických miest na svete. Nachádza sa len 70 kilometrov od Florencie. Mesto podľa legendy založil jeden zo zakladateľov Ríma, preto je v meste na viacerých miestach robrazená vlčica. Mesto je obklopené olivovými hájmi a vinicami. Známe sú dostihy, ktoré sa tu pravidelne uskutočňujú. Medzi najkrajšie miesta mesta patrí námestie Piazza del Campo.

Pohľad ako z historického filmu – to je Florencia (Foto: Pixabay.com)

FOTO: Ikonická Barcelona. Pozrite sa, ako vyzerá v lete!

Medzi ďalšie skvosty Toskánska patrí bez váhania aj Pise. Mesto nie je veľké a nežije tu ani 90 tisíc ľudí, napriek tomu sem vedú kroky milónov turistov. Môže za to aj svetoznáma Šikkmá veža, ktorá tu stojí. Za pohľad stoja aj ďalšie pamiatky – Piazza del Duomo, Ccattedrale di Pisa alebo budova Pisa Baptistery.

Ak vás lákajú Benátky, ale…

Benátky sú plné turistov v každom ročnom období. Ak sa práve preto do návštevy tohto mesta nehrniete, pozrieť si môžete menej známe Treviso. Od Benátok je mesto vzdialené len 40 kilometrov. Názov „malé Benátky“ dostalo vďaka tomu, že je tvorené malými kanálikmi. Výnimočnosť mestu dodáva aj rybárstvo, ktoré je tu obľúbeným koníčkom. Páčiť sa teda bude všetkým milovníkov jedál z rýb.

Miesto, ktoré hýri všetkými farbami sveta. Aj tak možno charakterizovať Vernazzu. Farby miestu dodávajú ikonické domčeky typické len pre túto oblasť. Ak teda túžite po jedinečných fotografiách, neváhajte sa sem vybrať. Súčasť dedičstva UNESCO nájdete na severozápade Talianska. Mestečko sa nachádza v oblasti Cinque Terre, ktorá pozostáva ešte z ďalšých štyroch lokácií – Monterosso, Corniglia, Riomaggiore a Manarola.

Výlet do Poľska: Tieto lákadlá čakajú v Krakove

Ujsť si nenechajte ani historicky významné mesto Matera v regióne Basilicata. Pohľad na ňu vám možo pripomenie sídlo Cersei Lannister zo seriálu Hry o tróny. Dôležitosť má aj z historického hľadiska. Miesto patrí medzi jedno z najstarších sídiel jaskynného človeka v oblasti Stredomoria. Aj preto je to ďalšia oblasť zapísaná do dedičstva UNESCO. Potenciál oblasti využivali aj viacerí filmári, natáčali sa tu viaceré scény biblických filmov. Okrem očarujúceho centra mesta tu nájdete aj jaskyňu alebo sa môžete vydať na turistiku.

Matera pôsobí ako z historického filmu. (Foto: Pixabay.com)

More je predsa len more

Ak sa radšej chcete vrhnúť na oddych a pamiatky oželiete, ujsť si nenechajte obľúbené destinácie Slovákov – Kalábria, Sicília a Sardínia. Okrem ‚Ndranghety, mafie, ktorej  hlavným pôsobiskom je región Kalábrie, nájdete v tejto oblasti aj množstvo hotelov so slovenskými animátormi. Nachádza sa na juhu štátu, kde sa pobrežie Iónskeho  mora dotýka takmer až Sicílie. Sicília a Sardínia sú naopak samostatné ostrovy. Sicília pozostáva z viacerých ostrovov, z ktorých najvýznamnejšie sú Liparské ostrovy.  Sardínia leži v Stredozemnom mori a je druhým najväčším ostrovom Stredozemného mora po Sicílii.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na facebooku, alebo nám dajte like. Nájdete nás TU. Ďakujeme!

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia