Jednou vetou

Tisíce argentínskych žien protestovali proti násiliu páchanému na ženách

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Tisíce žien vyšli v pondelok do ulíc Buenos Aires a ďalších argentínskych miest na protest za legalizáciu interrupcií a proti násiliu páchanému na ženách. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Ženy všetkých vekových kategórií protestovali v hlavnom meste od 20.00 h SELČ od Kongresového námestia až po Májové námestie (Plaza de Mayo), napísal denník Claris.

Demonštráciu zvolalo feministické hnutie Ni Una Menos (Ani o jednu (ženu) menej), ktoré odštartovalo v roku 2015 po znásilnení a vražde tínedžerky v meste Mar del Plata južne od Buenos Aires.

Život v Argentíne narušil 24-hodinový generálny štrajk

„Vychádzame do ulíc, lebo každých 30 hodín zomrie jedna žena. Za štyri roky od prvej demonštrácie bolo zavraždených 1139 žien,“ uviedlo hnutie vo svojom stanovisku, z ktorého citovala televízna sieť TeleSur.

„V roku 2019 zomrelo 133 žien len pre to, lebo boli ženy. Tiež bolo zabitých 35 transrodových žien,“ píše v stanovisku organizácia.

Hnutie vyzvalo argentínsku vládu, aby pre násilie podmienené rodovou príslušnosťou vyhlásila výnimočný stav. Tiež žiada od vlády, aby schválila návrh zákona o legalizácii interrupcií predložený Kongresu 28. mája, ktorý podporila strana prezidenta Mauricia Macriho, a tiež začať na školách vyučovať sexuálnu výchovu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia