Jednou vetou

Tisíce Francúzov protestovalo proti vlne antisemitských útokov

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

V desiatkach francúzskych miest sa v utorok konali protesty proti vlne antisemitských útokov. Zhromaždenia za účasti tisícov ľudí prebehli po tom, ako neznámi páchatelia poškodili takmer 100 hrobov na židovskom cintoríne vo východnom Francúzsku, informovala agentúra AFP.

Utorňajšie demonštrácie v približne 70 mestách po celej krajine podporilo 18 strán naprieč francúzskym politickým spektrom. Vlastné samostatné akcie si zorganizovalo len hnutie pravicovo-populistickej političky Marine Le Penovej.

Nárast antisemitských nálad vo Francúzsku vyvrcholil uplynulý víkend útokom na významného filozofa Alaina Finkielkrauta počas pochodu stúpencov hnutia tzv. žltých viest. Podľa francúzskych úradov vzrástol počet podobných prípadov medziročne o 78 percent. Polícia ich v roku 2017 zaznamenala 311, v roku 2018 už 541.

Na zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo na parížskom Námestí republiky, sa zúčastnil aj francúzsky premiér Édouard Philippe a viac ako polovica členov jeho kabinetu a tiež dvaja bývalí prezidenti, Francois Hollande a Nicolas Sarkozy.

Výbor Senátu v Taliansku zamietol návrh na právne konanie voči Salvinimu

Svoje rokovanie na niekoľko hodín pozastavil aj parlament, aby umožnil poslancom účasť na protestoch, ktorým dominoval slogan „Už dosť“. Prezident Emmanuel Macron zase navštívil židovský cintorín v alsaskej obci Quatzenheim, kde v utorok ráno objavili 96 náhrobkov posprejovaných hákovými krížmi.

„Budeme konať, prijmeme (potrebné) zákony, budeme trestať. Tí, ktorí to urobili, nie sú hodní (francúzskej) republiky,“ povedal Macron počas návštevy cintorína prítomným predstaviteľom židovskej náboženskej obce. Neskôr spoločne so svojou manželkou Brigitte položil veniec pri pamätníku holokaustu v Paríži.

Vo Francúzsku žije najväčšia židovská komunita mimo Izraela a Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google