Jednou vetou

Tisíce ľudí opäť protestovali proti vláde Aleksandara Vučiča

Srbský prezident Aleksandar Vučič

foto: TASR/AP

Tisíce ľudí vyšli v sobotu v chladnom počasí do ulíc srbského hlavného mesta Belehrad, aby vyjadrili nespokojnosť s autokratickým spôsobom vládnutia prezidenta Aleksandara Vučiča. Informovala o tom agentúra AP.

Davy ľudí pochodovali centrom mesta. Niektorí z účastníkov mali oblečené žlté vesty, ktoré sa stali symbolom odporu francúzskych demonštrantov. Protestujúci zastavili pred prezidentským palácom, kde Vučiča vyzývali, aby odstúpil.

Na Ukrajine vznikla nezávislá pravoslávna cirkev, vedie ju metropolita Jepifanij

Tisíce Srbov pochodovali ulicami Belehradu aj minulý týždeň. Protestné pochody zvolala aliancia opozičných strán po tom, čo lídra ľavicovej strany Borka Stefanoviča a jeho spolupracovníkov napadli a vážne zranili v meste Kruševac na juhu Srbska.

Opozícia pripisuje vinu za incident spoločenskej atmosfére zastrašovania a násilia, ktorú podľa nej vyvoláva vládna koalícia pod vedením Vučiča.

Prepustili štyroch členov rodiny útočníka zo Štrasburgu

Vučič je politik s minulosťou poznačenou extrémnym nacionalizmom, ktorý dnes tvrdí, že chce reformovať Srbsko a priviesť ho do Európskej únie, píše agentúra AP. Podľa jeho kritikov na domácej scéne však Vučič obmedzil demokratické slobody a slobodu médií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia