Jednou vetou

Tisíce ľudí protestovali v Sydney za prijatie opatrení na ochranu klímy

Hustý dym z lesných požiarov obklopuje budovu opery v austrálskom Sydney 10. decembra 2019

foto: TASR/AP

Približne 20.000 ľudí demonštrovalo v stredu v Sydney a žiadalo austrálsku vládu, aby bezodkladne prijala opatrenia na boj s klimatickými zmenami. Polícia počet demonštrantov odhadla na 15.000, organizátori protestu uviedli, že sa na ňom zišlo 20.000 ľudí, napísala agentúra AFP.

Sydney sužuje v ostatných týždňoch dymová clona zapríčinená lesnými požiarmi. Jedovatý dym spôsobuje obyvateľom najväčšieho austrálskeho mesta problémy s dýchaním, pričom pohotovostné oddelenia v tamojších nemocniciach navštívilo v uplynulom týždni o 25 percent ľudí viac než obvykle. Zhruba o 30 percent oproti normálu sa v tomto čase zvýšil aj počet ľudí, ktorí si privolali záchranku. V utorok bol opar hustejší než doposiaľ; na viacerých miestach sa preň rozozvučali alarmy, čo si vyžiadalo evakuácie viacerých budov a napríklad aj pozastavenie premávky trajektov.

Sydney sa v dôsledku požiarov zahalilo do hustej dymovej clony

Pozornosť verejnosti k otázkam klimatických zmien nasmerovali práve ničivé požiare, ktoré podľa tvrdení vedcov prišli – v dôsledku globálneho otepľovania a dlhého obdobia sucha – skôr a sú tiež intenzívnejšie než obvykle, uviedla AFP. Mnohí zo stredajších demonštrantov vyjadrovali rozhorčenie nad tým, že vláda v súvislosti s klimatickou krízou mlčí.

„Krajina je v ohni,“ uviedol jeden z demonštrantov, 26-ročný Samuel Wilkie, a reakciu vlády na situáciu označil za „patetickú“. „Naša vláda s tým nič nerobí… Nikto nepočúva, nikto nič nerobí,“ povedala zase 29-ročná záhradná architektka Zara Zoeová. Austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý je neochvejným zástancom uhoľného priemyslu krajiny, hovoril od vypuknutia požiarov o jedovatom dyme len veľmi málo a zameral sa skôr na ohňom spustošené vidiecke oblasti, pripomína AFP. Aj tento fakt podľa organizátorky protestu Chloe Raffertyovej vyvolal hnev nad nečinnosťou vlády.

V Berlíne platí „stav klimatickej núdze“

„Myslím, že širšia verejnosť vníma, že klimatickú krízu neočakávame v budúcnosti, ale že klimatickej kríze čelíme práve teraz… Ľudia to zažívajú vo svojich každodenných životoch,“ povedala agentúre AFP. Dym z požiarov je jedným z najväčších prispievateľov k znečisteniu ovzdušia v Austrálii, pričom do ovzdušia uvoľňuje drobné čiastočky, ktoré sa môžu ľuďom usadiť hlboko v pľúcach a časom im „vážne“ ovplyvniť zdravotný stav, uvádza Mick Meyer, vedec z austrálskeho štátneho výskumného ústavu CSIRO.

Pri lesných požiaroch, ktoré pustošia Austráliu už od septembra, prišlo o život šesť ľudí, zničených bolo vyše 700 domov a len v samotnom Novom Južnom Walese boli spálené dva milióny a v celej krajine približne tri milióny hektárov pôdy. Počet obetí na životoch je výrazne nižší ako v tomto smere rekordnom roku 2009, keď si austrálske požiare vyžiadali takmer 200 životov. Rozsah tohoročnej devastácie – čo sa týka zasiahnutého územia – sa však považuje za bezpríkladný.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia