Jednou vetou

Tisíce ľudí v európskych mestách vyšli do ulíc. Protestovali proti násiliu voči ženám

Ilustračné foto.

Foto: Twitter

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu vo viacerých európskych krajinách proti násiliu páchanému voči žením. V Paríži sa na tomto podujatí zúčastnilo viac než 30.000 ľudí, vyplýva zo správy, ktorú v noci na nedeľu priniesla tlačová agentúra AFP.

Na demonštrácie po celom Francúzsku prišlo celkovo okolo 50,000 ľudí, uviedla organizátorka Caroline de Haasová. Reagovali tak na výzvu na „feministickú vlnu“ pobúrenia nad rodovým násilím, na ktoré upriamilo pozornosť hnutie #MeToo (Ja tiež).

FOTO: Sme tu zadarmo a odstúpte! Kričali tisíce ľudí v uliciach Za slušné Slovensko

V Ríme sa napriek silnému dažďu zhromaždilo asi tisíc ľudí, pokým podobné protesty vytiahli do ulíc stovky demonštrantov v Ženeve a Aténach. Podujatia sa konali deň pred nedeľňajším Svetovým dňom odstránenia násilia voči ženám, počas ktorého sú plánované ďalšie pochody v mestách po Európe.

V španielskej metropole Madrid pochodovalo niekoľko sto ľudí za hlasného zvuku bubnov. Z davu sa ozývali heslá ako „Všetci sme tu, vrahovia chýbajú“.

Polícia použila proti protestujúcim v Paríži slzotvorný plyn

De Haasová vyzdvihla „najväčšiu (feministickú) mobilizáciu, akú Francúzsko zažilo“, keďže účasť zďaleka presiahla vlaňajšiu demonštráciu, na ktorú prišlo približne 2000 ľudí.

Podporu týmto akciám vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý si vlani stanovil rovnosť mužov a žien za jednu z priorít svojej vlády. „Boj proti násiliu voči ženám každodenne napreduje, ale naša spoločnosť má pred sebou ešte dlhú cestu – všetci musia konať a bojovať, pretože toto sa týka každého,“ napísal na sociálnej sieti.

Prevažne účastníčky oblečené vo fialovom, farbe francúzskeho protestného hnutia #NousToutes (My všetky), kričali heslá ako „Dosť bolo znásilnenia“, „Ukončite beztrestnosť pre útočníkov“ či „Žena nie je nikdy zodpovedná za násilie, ktoré znáša“. Žiadali tiež, aby vláda poskytla dostatočné zdroje na riešenie tohto problému.

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

Hnutie #NousToutes vzniklo vo Francúzsku v septembri, inšpirované kampaňou #MeToo, ktorá sa rozbehla minulý rok, odkedy sa počet prípadov sexuálneho násilia nahlásených francúzskej polícii zvýšil o 23 percent.

Posledné údaje francúzskej vlády ukazujú, že v roku 2017 evidovali úrady v krajine 225.000 prípadov domáceho násilia proti ženám, ktorého sa dopustili ich partneri, zatiaľ čo v roku 2016 došlo k 123 úmrtiam v dôsledku takýchto činov, píše AFP.

Do protestov vo Francúzsku sa zapojilo vyše 280.000 ľudí

Francúzsky premiér Édouard Philippe v sobotu oznámil, že internetová platforma pre nahlasovanie sexuálneho násilia a sexizmu bude spustená v utorok.

„Toto je prvý míľnik, technický a politický, na odstránenie“ násilia, uviedol Philippe. „Odteraz môže len niekoľko klikov pomôcť každému k novému začiatku: pre nich samotných, pre ich rodinu. A možno zabrániť najhoršiemu.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia