Tisíce ľudí v Katalánsku žiadalo vytvorenie separatistickej vlády

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Tisíce Kataláncov v Barcelone v nedeľu znova demonštrovali za odčlenenie svojho autonómneho regiónu od Španielska. Účastníci žiadali, aby regionálni politici vytvorili vládu, ktorá bude v tomto úsilí pokračovať, informovali agentúra AP a DPA.

Pochod organizovala popredná separatistická skupina Katalánske národné zhromaždenie (ANC) pod heslom „Republika teraz!“. Mnohí demonštranti mávali vlajkami hnutia za nezávislosť. Presnejšie odhady počtu účastníkov neboli k dispozícii.

ANC žiada, aby sa tri politické strany presadzujúce nezávislosť dohodli na regionálnej vláde a čo najrýchlejšie vyhlásili „Katalánsku republiku“. Separatisti v decembrových predčasných regionálnych voľbách totiž znova získali v katalánskom parlamente tesnú väčšinu. Katalánski separatistickí lídri vlani v októbri neúspešne deklarovali nezávislosť od Španielska, čím podľa súdov porušili španielsku ústavu. Ústredná vláda v Madride následne prevzala priamu správu nad Katalánskom a vyhlásila predčasné regionálneho voľby.

Tvorba novej katalánskej vlády však naráža na ťažkosti. Rokovania separatistických strán postupujú len pomaly, pričom v dôsledku súdneho stíhania vedeného po vlaňajšom nezákonnom referende o nezávislosti sú mnohí ich poprední politici buď vo väzbe, alebo utiekli do zahraničia. Prieskumy ukazujú, že otázka nezávislosti rozdeľuje Kataláncov na približne rovnako početné tábory stúpencov a odporcov.

Môže vás zaujímať

Žena prišla pri útoku žraloka vo Francúzskej Polynézii o obe ruky