Jednou vetou

Tisíce univerzitných študentov protestovali proti vysokému školnému v Albánsku

Ilustračné foto

Foto: TASR

Tisíce študentov štátnych univerzít sa v utorok v albánskej metropole Tirana zišli na doposiaľ najväčšej pokojnej demonštrácii proti vysokému školnému a za vyššie investície do vzdelávania. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

 Demonštranti, ktorých prišli podporiť aj vysokoškolskí študenti z ďalších albánskych miest a tiež stredoškoláci, pohrozili, že tlak na vládu budú stupňovať, kým ich požiadavkám nevyhovie. Študenti pred budovou ministerstva školstva trúbili na vuvuzely, niesli transparenty a kričali heslá ako „Znížte poplatky!“.

Albánsky premiér Edi Rama vyzval na Facebooku na zachovanie pokoja a demonštrantov opätovne požiadal o nadviazanie komunikácie s vládou. Študenti jeho výzvy na dialóg doposiaľ odmietli.

Študenti žiadajú polovičné zníženie ročného školného, ktoré v súčasnosti predstavuje 20.000-320.000 lekov (162-2590 eur), pričom priemerná mzda sa v chudobnom Albánsku pohybuje v prepočte okolo 350 eur. Požadujú tiež vyšší rozpočet na školstvo, lepšie vybavenie vysokých škôl, dôkladnejšie preverovanie univerzitných profesorov aj to, aby mali oni sami väčšiu účasť v rozhodovacích orgánoch v školstve.

USA zaradili Pakistan na zoznam krajín porušujúcich náboženské slobody

Demonštrovať začali minulý týždeň, pričom podľa miestnych médií ide o najväčšiu mobilizáciu univerzitných študentov od protestov proti komunistickému režimu, ktoré prebehli v roku 1990.

„Naše požiadavky nie sú na vyjednávanie, vláda ich musí prijať alebo naše hnutie zradikalizujeme,“ povedal agentúre AFP jeden z protestujúcich študentov. „Naša demonštrácia nie je politická, naše požiadavky sú výlučne ekonomické,“ uviedol ďalší študent.

Verejné vysoké školy navštevuje v Albánsku momentálne asi 110.000 študentov. Veľká časť mladých ľudí, zhruba každý tretí, však napokon v Albánsku skončí bez práce. Mnohí za prácou zase odídu do zahraničia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia