Jednou vetou

Tisícky detí demonštrovali v Aachene za ochranu klímy

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Tisícky detí sa zhromaždili v piatok v západonemeckom meste Aachen v rámci pravidelných demonštrácií Piatky za budúcnosť, vyzývajúcich politikov, aby podnikli kroky na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny.

Prvá demonštrácia Piatky za budúcnosť v Aachene bola doteraz najväčšia v Nemecku a podľa organizátorov sa na nej zúčastnilo 40.000 ľudí zo 17 krajín, informovala agentúra DPA.

Environmentálna aktivistka Thunbergová získala ocenenie Amnesty International

Polícia očakávala, že príde registrovaný počet účastníkov, ktorých malo byť desať- až 20 tisíc, uviedla policajná hovorkyňa.

Účastníci, ktorí sa zhromaždili pred futbalovým štadiónom Tivoli, sa podľa DPA cez víkend chystajú zablokovať prístup do neďalekej bane na ťažbu lignitu.

„Musíme niečo urobiť, už je vlastne príliš neskoro,“ povedala 17-ročná Malika Schellerová z Freiburgu.

Dvojica detí sa na lanách spustila z mosta držiac pri tom baner s nápisom „Vaša chamtivosť nás stojí našu budúcnosť“. Polícia uviedla, že ukončila tento riskantný čin, ktorý dočasne zastavil protestný pochod.

Ďalšia demonštrácia sa bude konať v Nemecku v sobotu v povrchovej bani Garzweiler, ležiacej južne od mesta Mönchengladbach.

Dalajláma pochválil klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú

Švédska školáčka Greta Thunbergová vlani v septembri protestmi pred švédskym parlamentom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene, pričom Švédsko obvinila z nedodržiavania parížskej klimatickej dohody.

Inšpirovala tým tisíce školopovinných detí v Belgicku, Nemecku, Švajčiarsku, Švédsku či Austrálii, ktoré usporiadali podobné protesty aj vo svojich krajinách.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia