Tisícky ľudí sa rozlúčili s bývalým rumunským kráľom Michalom I.

Príslušníci rumunskej čestnej stráže pokladajú rakvu s pozostatkami posledného rumunského kráľa Michala I. po prílete na medzinárodnom letisku Henriho Coandu na predmestí Bukurešti 13. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Tisícky Rumunov vzdali vo štvrtok úctu bývalému kráľovi Michalovi I., ktorého telo vystavili v bukureštskom Kráľovskom paláci pred sobotňajším pohrebom.

Michal I., ktorý Rumunsku vládol dvakrát a ktorý musel abdikovať v roku 1947, zomrel 5. decembra vo Švajčiarsku vo veku 96 rokov.

Trúchliaci prišli v stredu večer a zostali do štvrtka rána, aby kráľovi vzdali úctu. Jeho rakvu umiestnili do veľkej miestnosti paláca neďaleko miesta, z ktorého v auguste 1944 nariadil zatknutie pronacistického lídra maršala Iona Antonesca, čím sa Rumunsko zapojilo do vojny na strane spojencov.

Zomrel posledný rumunský kráľ Michal prvý

Pred palácom, kde smútiaci priniesli tisíce sviečok a kvetov, sa obyvatelia, mnohí v slzách, lúčili s posledným rumunským kráľom.

Michal I., pravnuk britskej kráľovnej Viktórie, sa po prvý raz ujal trónu v roku 1927 ako šesťročný po tom, ako jeho otec Karol II. utiekol s milenkou a vzdal sa svojich práv na trón. Vládol však len tri roky. Znovu sa stal kráľom v roku 1940, keď Karol II. opätovne abdikoval.

Kráľovná zomrela vlani

Druhýkrát Michal I. vládol do roku 1947, keď ho komunisti prinútili odstúpiť a odísť do švajčiarskeho exilu. Vlasť navštívil až po páde totalitného režimu v roku 1989.

Jeho manželka, kráľovná Anna, zomrela vlani vo veku 92 rokov. Panovnícky pár mal spolu päť dcér. Michal I. pochádzal z dynastie Hohenzollernovcov-Sigmaringenovcov. V exile pracoval ako farmár, pilot, podnikateľ a maklér.

Na sobotňajšom štátnom pohrebe sa zúčastnia príslušníci viacerých európskych kráľovských rodín. Mali by medzi nimi byť britský princ Charles, švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv s kráľovnou Silviou, belgická princezná Astrid či bývalý španielsky kráľ Juan Carlos s manželkou Sofiou.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie