Jednou vetou

Tisícky ľudí v Taiwane demonštrovali proti čínskemu vplyvu na demokraciu

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Tisícky demonštrantov v nedeľu na Taiwane v hustom daždi protestovali proti pročínskym médiám a čínskemu vplyvu na taiwanskú demokraciu, informovala agentúra DPA.

Zhromaždenie proti tzv. „červeným médiám“ organizovali zákonodarca ľavicovej Strany novej sily (New Power Party) Chuang Kuo-čchang a kulturista a Youtuber Holger Chen. Demonštranti podľa Chuanga Kuo-čchanga žiadajú, aby úrady presadzovali existujúce zákony a zákonodarcovia prijali novú legislatívu, ktorá bude chrániť demokraciu a národnú bezpečnosť.

Chen uviedol, že zhromaždenie má za cieľ „oponovať totalitarizmu Číny a závažnému prenikaniu čínskeho vplyvu do oblasti podnikania, médií a všetkých zložiek spoločnosti“.

Kritika sa podľa DPA zameriava na zoskupenie novín a televíznych staníc Want Want China Times, ktoré v roku 2008 kúpil obchodný magnát Cchaj Jen-ming. Televízna stanica CTi News patriaca do zoskupenia sa podľa Chena „ani slovom nezmienila“ o protestoch proti zákonom o extradícií v Hongkongu, ktoré sa konali 9. a 16. júna.

Bolton: Irán si nesmie mýliť opatrnosť USA so slabosťou

Čína a Taiwan sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Pevninská Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia, nad ktorým – ako tvrdí – môže prevziať kontrolu aj prostredníctvom sily. Taiwan, ktorý používa oficiálny názov Čínska republika, sa pokladá za zvrchovaný štát, čo však uznáva len približne 16 krajín sveta.

Protesty v Hongkongu vypukli po tom, ako sa vláda snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do krajín, s ktorými nemá Hongkong uzavreté dohody o extradícii, vrátane pevninskej Číny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia