Jednou vetou

Tisícky motorkárov v Londýne protestovali proti obvineniu bývalého vojaka

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Tisícky motorkárov sa zhromaždili v piatok v Londýne, aby protestovali proti obvineniu bývalého vojaka z vrážd spáchaných počas nepokojov v Severnom Írsku v roku 1972. Informovala o tom na svojom webovom portáli televízia Sky News.

Veterán britskej armády identifikovaný len ako „vojak F“ čelí obvineniu z vraždy dvoch ľudí a pokusu o zavraždenie štyroch ďalších počas tzv. krvavej nedele, ktorá sa odohrala v severoírskom meste Londonderry 30. januára 1972.

Francúzsko sa chystá na 22. dejstvo protivládnych protestov

Príslušníci 1. práporu britského výsadkového pluku vtedy strieľali do účastníkov pochodu za ľudské práva. O život prišlo 13 ľudí a 15 ďalších utrpelo zranenia.

Rozhodnutie vzniesť obvinenia voči vojakovi F oznámila v marci severoírska prokuratúra, čo vyvolalo rozhorčenie v radoch britských veteránov.

Motorkári z celej Británie sa v piatok na protest proti tomuto kroku zhromaždili na londýnskom námestí Parliament Square neďaleko sídla britského parlamentu. Organizátori akcie zdôraznili, že ich protest je namierený proti britskej vláde, a nie proti rodinám obetí z Londonderry, ktoré sa dožadujú spravodlivosti už celé desaťročia.

Policajti zatkli štyri hlavy kalábrijskej mafie ,Ndrangheta

Krvavá nedeľa bola jedným z najtragickejších dní obdobia nazývaného Troubles (Nepokoje), ktoré začalo už na konci 60. rokov 20. storočia.

Proti sebe stáli republikáni – katolíci usilujúci sa o to, aby sa Severné Írsko odtrhlo od Spojeného kráľovstva a stalo sa súčasťou Írska, a unionisti – väčšinou protestanti, ktorí uprednostňovali jeho zotrvanie v rámci Británie.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem